Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Letošní sčítání lidu může potvrdit přibývání česko-polských rodin

Sčítání lidu, které začíná už tuto sobotu může prokázat, jak se v České republice daří polské menšině. Ta má silné zastoupení v Moravskoslezském kraji. V posledních letech se však zvyšuje počet smíšených česko-polských partnerství.

Počet smíšených manželství a nesezdaných partnerství v Moravskoslezském kraji se zvyšuje už delší dobu. Představitelé polské menšiny teď v kampani před začínajícím sčítáním lidu brojí za to, aby se k polské národnosti přihlásilo co nejvíce lidí. Výsledky sčítání se mimo jiné mohou odrazit v následné podpoře polského školství u nás. 

Všechny informace o Sčítání lidu 2021

Josef Szymeczek, místopředseda Kongresu Poláků v ČR: “Ta naše angažovanost vyplývá i z toho, že sledujeme, že v posledních letech přibývá smíšených manželství a v některých školách s polským jazykem vyučovacím dokonce až 70, 80 procent dětí pochází právě z těchto smíšených manželství. My chceme upozornit, že pokud chtějí tyto rodiny podpořit tuto školu, tak právě mají možnost.”
Petr Nenička, rodič: “My jsme smíšený pár. Já se hlásím k české národnosti a partnerka k polské. Děti jsme se rozhodli dávat do polské školy v Bludovicích, protože v rodině partnerky je to tradice.”

Školy s polským jazykem vyučovacím zaznamenávají také vzrůstající počet žáků, kteří pocházejí i z čistě českých rodin. Podle rodičů se jejich dětem v menších kolektivech dostane při výuce více pozornosti a v budoucím životě uplatní i polštinu.

Josef Szymeczek, místopředseda Kongresu Poláků v ČR: “Je vidět, že ten evropský duch a čerpání z dvou kultur některé lidi oslovuje.”

Od výsledků letošního sčítání se budou vedle podpory národnostního školství odvíjet také další nároky polské menšiny v jednotlivých obcích a městech, včetně povinnosti užívat dvojjazyčné názvy.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy