Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poláci v kampani před Sčítáním lidu 2021 vybízejí krajany, aby vypisovali svou národnost

Po 10 letech je tady opět sčítání lidu. Začíná už tuto sobotu, přičemž je povinné pro občany České republiky i dlouhodobě žijící cizince. Statistické údaje jsou velmi důležité i pro zástupce národnostních menšin. Od jejich počtu se totiž odvíjejí jejich práva a nároky.

Početnou národnostní menšinou v Moravskoslezském kraji jsou Poláci. Ti teď zahájili informační kampaň, ve které bojují za to, aby se lidé ke své národnosti při sčítání přihlásili. Do kampaně se aktivně vložil Kongres Poláků v ČR.

Všechny informace o Sčítání lidu 2021

Josef Szymeczek, místopředseda Kongresu Poláků v ČR: “Nechceme vychovávat lidi k polskosti, nebo je násilím přesvědčovat, ale spíše je informovat. Tedy říct, že mají možnost napsat, že mají polskou národnost, protože v minulém sčítání lidu před 10 roky odhadujeme, že až 10 tisíc Poláků neuvedlo žádnou národnost, protože to je dobrovolný údaj. A taktéž v celé ČR 2,8 milionu lidí neuvedlo žádnou národnost.

Přihlášení k polské národnosti je pro polskou menšinu důležité. Pokud v obci žije více než 10 procent Poláků, může tam být založen výbor pro národnostní menšinu. Ten pak hájí zájmy menšiny v různých oblastech. Poláci v kampani vyzývají své krajany, aby ve formuláři uváděli jen jednu národnost.

Josef Szymeczek, místopředseda Kongresu Poláků v ČR: “Tady se ukrývá ještě další záludnost, a sice že můžete uvádět dvojitou národnost a to je něco, co nás příliš netěší, protože to polské menšině nepomůže. V minulém sčítání podvojnou národnost, například polskou a českou, nebo polskou a slovenskou, uvedly asi 4 tisíce lidí. A to je pro nás také velký počet.”

Jak ale uvádí mluvčí Sčítání lidu 2021, uvedení dvou národností neznamená nezařazení k menšině.

Jolana Voldánová, mluvčí Sčítání 2021: “Pokud někdo uvede dvě národnosti, je na ně nahlíženo jako na rovnocenné. Hlásí-li se někdo k polské národnosti, je třeba ho do počtu Poláků v obci započítat. Bez ohledu na to, zda se hlásí ještě i k další národnosti. Pokud se tedy občan s trvalým nebo přechodným pobytem na území České republiky přihlásí jak k polské, tak i třeba k české národnosti, měl by pro tyto účely být počítán za Poláka i za Čecha.”

Výsledky sčítání budou netrpělivě očekávány především obcích, kde má polská menšina těsně kolem 10 procent. Známo to však bude zřejmě až na konci roku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy