Světový den porozumění autismu se pojí s modrou barvou. Ta symbolizuje komunikaci a schopnost sebevyjádření, dvě oblasti typické pro osoby na autistickém spektru.
Michal Panáček, ředitel organizace MIKASA: "Přidejte se k nám! Posviťte si na svět modrou barvou! Svítit budeme 2. dubna nejen my, ale také OC Forum Nová Karolina, organizace i lidé, kterým není lhostejný osud lidí s autismem."
Problematika autismu stále rezonuje odbornou i laickou veřejností nejen v České republice, v Evropě, ale také ve světě. Počet osob majících autismus neustále narůstá a to jak díky lepší diagnostice, včetně diferenciální diagnostiky, tak díky osvětě v oblasti projevů autismu.
Hana Kudrnová, mluvčí organizace MIKASA: "Odhady hovoří o prevalenci mezi 1,5 – 2% populace – tedy o téměř 200 000 osobách v České republice, které mohou být na autistickém spektru."
Autismus zasahuje do života celé rodiny. Péče o dítě či dospělého s autismem je velmi náročná, často 24hodinová. Pečující nemají možnost odpočinout si, načerpat nové síly, věnovat se sobě navzájem.
Hana Kudrnová, mluvčí organizace MIKASA: "Stále chybí dostupné odlehčovací služby či aktivity, které by podpořily rodiny s dětmi s autismem."
Novinkou v České republice je aktivita, která se nazývá Homesharing – sdílení péče o děti s autismem. Zaměřuje se na vyškolení hostitelů, osob, párů, rodin, které jsou ochotny převzít péči o dítě s autismem na nějakou dobu.
Michal Panáček, ředitel organizace MIKASA: "Díky hostitelům, kteří vezmou dítě s autismem třeba jen na pár hodin na vycházku či do zoo, získávají pečující drahocenný čas na regeneraci svých sil, možnost věnovat se sobě navzájem, nebo zdravému dítěti. Máte-li pár hodin týdně čas, chcete jej trávit prospěšně a pomoci druhým i v této nelehké době, neváhejte a obraťte se na nás, hledáme hostitele."
MIKASA projekt Homesharing zajišťuje v celém Moravskoslezském kraji.