Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Havířově dopadli dvojici zlodějů výfukových katalyzátorů, nejčastěji řezali felicie

Dobrou zprávu mají policisté pro majitele starších vozidel, ze kterých v minulých dnech v Havířově a okolí zloději kradli drahé katalyzátory. Dva pachatele, kterým prokázali 11 krádeží, dopadli přímo při činu. Starší a zkušenější recidivista už sedí ve vazbě.

Auta s rozřezanými výfuky nacházeli od března především motoristé v Havířově, dva případy byly hlášené v Karviné a jeden v Českém Těšíně. Zručným zlodějům stačí ke krádeži katalyzátoru jen pár minut.

Petr Maršálek, automechanik: “Katalyzátory se kradou především kvůli drahým kovům, které jsou uvnitř. Nový katalyzátor stojí řádově desítky tisíc korun.” 
Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR MSK: “Policisté v těchto dnech zadrželi dva muže ve věku 32 a 20 let. Důvodně podezřelým prokázali celkem 11 krádeží katalyzátorů z osobních vozidel. Majitelům měli způsobit škodu , která v tuto chvíli přesahuje 50 tisíc korun."

Katalyzátory jsou povinnou součástí výfukového systému kvůli snižování škodlivin. V tomto případě se zloději zaměřili zejména na Škody Felicie. Muži přiznali, že jeden z nich vždy hlídal, zatímco komplic řezal výfukové potrubí.

Petr Maršálek, automechanik: “Jsou určité modely, které mají těch drahých kovů více.”

Všech 11 aut zloději poškodili v průběhu posledních 6 týdnů. Past sklapla na havířovské Stromovce, kde byli oba zadrženi.

Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Ve 03:15 hod. oznámil telefonicky na MP Havířov občan, že na parkovišti na ul. U Lesa, Havířov–Město se nějaká osoba pokouší odřezat katalyzátor z osobního automobilu. Vyslaná hlídka MP zjistila, že u vozidla došlo k pokusu o odcizení katalyzátoru, kdy byl viditelně naříznut. Na místě se nikdo nenacházel, proto strážníci provedli kontrolu nejbližšího okolí pomocí termovize, kdy nebyla nalezena žádná podezřelá osoba. Jelikož se dalo předpokládat, že se osoby vrátí svůj čin dokonat, vykonávali strážníci v dané oblasti kontrolní činnost. V 05:20 hod spatřili strážníci dvě podezřelé osoby, které se pohybovaly kolem poškozeného vozidla, kdy si jedna z osob lehla pod vozidlo. Na místo byly přivolány další hlídky MP. Pachatelé se po spatření hlídek dali na útěk, kdy byli za použití donucovacích prostředků strážníky zadrženi. Jednalo se o T.P., roč. 1988 a S. D., roč. 2000, který se následně k činu doznal. Na místo byla přivolána PČR, která si celou událost převzala k dalšímu šetření."
Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR MSK: "Komisař proti oběma mužům zahájil trestní stíhání a oba obvinil ze spáchání pokračujících přečinů krádeže a poškození cizí věci. Staršímu muži hrozí vězení od 3 měsíců do 3 let. Mladšímu, který ještě nebyl trestán, hrozí až dvouleté vězení.”

Zkušený recidivista byl soudem vzat do vazby, kde zřejmě vyčká až do rozsudku.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy