Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Odbory v Liberty Ostrava vyzvaly zaměstnance v rámci stávkové pohotovosti k rázným krokům

Liberty Ostrava je podle odborářů v ohrožení. Chtějí proto ukázat, že jsou ochotni firmu ubránit za každou cenu. Základní odborová organizace OS KOVO vyzvala všechny zaměstnance k dodržování osmi kroků, mezi kterými je například odmítání přesčasů nebo maximální využití karantény při kontaktu s covid pozitivní osobou.

Důsledně odmítejte přesčasy. Striktně dodržujte bezpečnost práce a nevykonávejte činnost, o které víte, že ohrožuje váš život, případně někoho dalšího. Řiďte se přesně detailním technologickým popisem své práce. Často se totiž stává, že některé činnosti se dělají efektivněji, než je popsáno v postupu. Tímto výčtem začíná seznam osmi kroků, ke kterým vyzvaly odbory Liberty Ostrava své zaměstnance.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Dostáváme se do situace, kdy je naše firma v ohrožení. Minulý týden jsme vyhlásili stávkovou pohotovost, ale dle dostupných informací to majitel a jeho tým nebere vážně. Musíme ukázat, že jsme ochotni naši firmu bránit."

Mezi dalšími kroky jsou výzvy k nepoužívání poškozeného nářadí a nepracování na zařízení, které je neseřízené nebo poškozené. Důležitým bodem je také neohrožování svých pracovníků.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Potkali jste se s někým, kdo je covid pozitivní? Okamžitě se hlaste na KHS, nahlaste všechny spolupracovníky, se kterými jste se potkali a zůstaňte doma. (nemocenská a k tomu 370,- Kč denně z vládního balíčku Vám nahradí mzdu)"

Stejně tak mají zaměstnanci využívat nárok na návštěvu lékaře v pracovní době. Dále podle odborů nemají řešit pracovní e-maily a telefony mimo pracovní dobu. Pokud nemají placenou pohotovost, mají si vypnout telefony. Vedení podniku oznámilo, že situaci s odboráři řeší.

Mluvčí GFG Alliance: Se zástupci odborových organizaci jsme v kontaktu a snažíme se zmírnit jejich obavy ohledně diskutovaných záležitostí. Jak bylo potvrzeno panu premiérovi ČR, povolenky CO2, které ostravská huť vlastní, budou i nadále používány pouze ve prospěch LIBERTY Ostrava. Jakékoli rozhodnutí o jejich použití bude i nadále podléhat schválení dozorčí radou. Od akvizice v červenci 2019 podpořila GFG Alliance LIBERTY Ostrava více než 140 miliony eur, aby huti umožnila zvládnout nejhlubší krizi v ocelářství za poslední desetiletí a pomohla jí se stabilizovat po letech, kdy byla soustavně podinvestována. Výsledky této snahy již jsou patrné. Ostravská huť má za sebou nejúspěšnější čtvrtletí za několik posledních let. Výzvy k umělému a k nikoli nezbytnému omezení výroby povedou k ještě větší nejistotě obchodních partnerů, což může huť velmi poškodit.

Odboráři už dříve avizovali, že nechtějí firmu nijak poškodit, ale některé kroky podle nich budou nutné.

Petr Slanina, předseda ZO OS KOVO Liberty ČR: "Všichni novohuťáci jistě s obavami sledujeme dění kolem špatné finanční situace Guptova impéria. Britsko-australská bankovní skupina Greensill, která byla jeho hlavním zdrojem financí, se dostala do insolvence. Nejenom, že Greensill poskytnul Guptovi finance na nákup evropských hutí, ale platil také faktury jeho dodavatelům. Skupina GFG tak nyní potřebuje výpadek úvěrů od Greensillu nahradit. A to v situaci, kdy Liberty Ostrava je na tom nyní, díky oživení poptávky po oceli a růstu ceny oceli, velmi dobře a opět v černých číslech. Zásadním úkolem je teď naše finance ubránit."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy