Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Všechny obchody se otevřou 10. května, stejně tak by se měli do škol vrátit i žáci druhého stupně

Všechny maloobchody by se měly otevřít v pondělí 10. května. Informoval o tom ministr Karel Havlíček. Na mimořádném jednání to dnes rozhodla vláda. Také by se mohly otevřít všechny mateřské školky a druhý stupeň základních škol by mohl nastoupit do rotační výuky, podobně jako je to v případě prvního stupně.

Ministr průmyslu a obchodu zveřejnil tuto důležitou informaci krátce na svém Twitteru. Podle něj má jít o definitivní rozhodnutí.

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu: "Dohodli jsme se, že obchody budou definitivně otevřeny, nehledě na to, jakým způsobem bude dále faktor incidence klesat. I když se domníváme, že už to příští pondělí bude na hranici 100, ale v každém případě, aby podnikatelé měli jistotu, tak jsme rozhodli dnešním usnesením, že 10. května se pouští zbytek maloobchodu."

Zahrádky u restaurací by se pak mohly otevřít až 17. května. Vláda už také rozhodla, že v pondělí 3. května se budou moci v sedmi krajích vrátit děti do školek a do škol žáci druhého stupně. Moravskoslezský kraj mezi nimi ale není.

Petr Arenberger, ministr zdravotnictví: "Dobrá zpráva je, že podobně budeme postupovat i další týden a podle těch projekcí se zdá, že už by celá republika mohla dosáhnout incidence 100 na 100 tisíc, takže zbylých sedm krajů bude potom otevřeno 10. května. To jsme ještě nerozhodli, to je pouze v usnesení vlády, takže k tomu ještě mimořádné opatření ještě nebude vydáno, ale takto jsme rozhodli, aby se s tím dalo počítat."
Robert Plaga, ministr školství: "Vláda dnes přijala usnesení, že k 10. květnu, tedy k dalšímu pondělku dojde k otevření zbývajících mateřských škol a druhých stupňů mateřských škol v tom rotačním schématu v těch zbývajících krajích. Samozřejmě s tou výhradou, kdyby v nějakém okrese ta situace byla vyhodnocena jako riziková, tak samozřejmě hlavní hygienička má možnost toho lokálního zásahu."

Zároveň bude možný návrat k praktické výuce na vysokých školách. Od 3. května se také počítá se změnou testování dětí ve školách.

Robert Plaga, ministr školství: "Pedagogický i nepedagogický personál se bude testovat jednou týdně a antigenními testy. Zároveň ty první stupně, které už jdou několikáté kolo rotací, také budou testovány jednou týdně. Vracející se druhé stupně budou testovány dvakrát týdně."
Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy