Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě se nekontrolovatelně přemnožili potkani, podle odborníků za to mohou lidé

V Ostravě začala plošná deratizace potkanů. Nekontrolovaně se rozmnožili v největších městských obvodech Jih, Poruba a v centru města. Potkani většinou žijí v kanalizaci, kde je teplo a tma a zároveň ji využívají jako silniční a dálniční síť. Jen pro zajímavost. Kanalizace v Ostravě je dlouhá bezmála tisíc kilometrů.

Potkanům se v Ostravě daří dobře. Jejich počty se snižují plošnou deratizací, která v těchto dnech začala v městské části Poruba, kde budou postupně rozmístěny návnady do zhruba pěti tisíc šachtic.

Jan Baštínský, vedoucí údržby kanalizační sítě, OVAK: “To, co kolegové do kanalizace vhazují, jsou takzvané antikoagulanty druhé generace. Jsou to takové voskové bloky. Je v nich látka, která způsobuje ředění krve. Do nějakých tří až sedmi dnů to způsobí to, že vlastně vykrvácí.”

K rozmnožování potkanů přispívají také lidé, kteří odhazují potraviny všude možně. Například ke kontejnerům a také je splachují do záchodu.

Lidé by si proto měli kupovat jen tolik potravin, kolik sní. Případně vhazovat zabalené zbytky jídel přímo do kontejnerů. Kromě Ostravských vodovodů a kanalizací provádí pravidelnou deratizaci také obvod Poruba.

Miroslav Otisk, místostarosta MOb Ostrava-Poruba: “Máme evidovány z minulého období nory hlodavců. Těchto nor máme v současné době v zeleni asi 380. Po plošné deratizaci vždy potom provádíme kontrolu a v případě potřeby po 14 dnech provedeme opětovně deratizaci těchto zmiňovaných míst."

Potkani se často vyskytují také v okolí restaurací a obchodů s potravinami. Nebezpeční jsou zejména tím, že přenášejí řadu nebezpečných nakažlivých nemocí. 

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy