Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zástupci kraje, měst a obcí se prošli pohornickou krajinou v rámci projektu POHO2030

Zástupci kraje, měst a obcí Karvinska se zúčastnili komentované prohlídky pohornické oblasti, která v příštích letech ožije díky komplexnímu projektu POHO2030. Finanční prostředky chce kraj investovat ze svého, ale také pomocí vládního programu RE:START a peněz z EU.

Co se skrývá v pohornické krajině po stránce přírodních hodnot, ale i kulturně historických, to byl smysl komentované prohlídky pohornické oblasti, které se zúčastnili představitelé kraje, měst a obcí. Výchozím bodem byla Horní Suchá.

Petr Birklen, vedoucí programu POHO2030: "Bude to zaměřeno hlavně na přírodní hodnoty, co tady spontánně vzniklo, když ty plochy tady byly ladem a krajina se proměnila i díky těžbě. Nenavštívíme industriální plochy a provozy důlní, které budou končit. Tam je potenciál na tu přeměnu asi největší, protože ty budou mizet postupně a na jejich místech by měly vzniknout další aktivity, o tom budeme mluvit v kuloárech."

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MSK: "Připravujeme tady v nejbližší době cyklostezky, chceme tady zřídit ve spolupráci s místními spolky informační stánek, který by měl vzniknout v tomto roce, v budoucnu chceme rekonstruovat bývalý důl Gabriela, který je výraznou kulturní památkou a důkazem hornické činnosti a rádi bychom tam zřídili muzeum a volnočasové aktivity.”

Starosta Horní Suché by uvítal, kdyby se obec opět přiblížila Karviné.

Jan Lipner (STAN), starosta Horní Suché: “Teď nevím, jestli naštěstí, nebo bohužel jsme si mnoho věcí pořešili sami, bylo by strašně fajn, kdyby ta opravdová Karviná, ne Fryštát, ne šestka atd. se do toho zapojili. Nakonec areál Barbory je stejný jako na Františku, vždy ta Horní Suchá velice blízko sousedila s Karvinou, kdyby se to povedlo trochu vrátit zpátky, byl bych docela rád." 

Komentovaná prohlídka končila u Šikmého kostela v Karviné a nebyla poslední společnou akcí.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy