Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V pondělí se kompletně otevřou restaurace i bazény, ministr reaguje na rozhodnutí soudu

Restaurace, bary, diskotéky, taneční kluby nebo i herny a kasína. Ale také bazény, wellnes a solné jeskyně. Všechny tyto služby se budou moci kompletně otevřít od pondělí 31. května i uvnitř. Budou ale s řadou omezení. Kluby bez živé hudby i tance a s testováním, či očkováním nebo důkazem o prodělání nemoci. U restaurací bude stačit i samotestování. Důvodem rychlého rozvolnění je rozhodnutí soudu, podle kterého nemá ministerstvo právo na uzavření těchto služeb.

Od pondělí 31. května budou otevřeny nově i uvnitř provozovny stravovacích služeb s tím, že v těchto provozovnách budou určitá protiepidemická opatření.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Budou akceptovány i samotesty. Bude umožněno pouze tolik hostů, kolik je míst na sezení. Bude nutné dodržovat rozestupy minimálně 1,5 metru, dodržovat opatření, že mohou u stolu sedět pouze 4 osoby, pokud nejde o příslušníky jedné domácnosti. Nebude umožněna živá hudba ani tanec."

Druhou oblastí, která se rozvolňuje jsou umělá koupaliště, wellness zařízení i solné jeskyně.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Týká se to umělých koupališť, kde je omezení kapacitní jedna osoba na 15 metrů čtverečních plochy. Opět je potřeba se prokázat testováním, potvrzením o očkování nebo prodělání nemocni."

Ochranné prostředky budou potřeba pouze na chodbách nebo v šatnách. Tančení kluby a diskotéky mohou také fungovat, ale bez živé hudby a bez tance. Navíc budou přijímat pouze návštěvníky s antigenním nebo PCR testem provedeným ve zdravotnickém zařízení, případně s potvrzením o očkování nebo prodělané nemoci. Otevřou se také herny a kasína.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Musíme rozvolnit poměrně výrazně opatření a velmi brzy, již od pondělí. Ten důvod není epidemiologický, ale právní. Máme tady posudek Nejvyššího správního soudu, který byl doručen na ministerstvo zdravotnictví. Názor soudu je velmi restriktivní, pokud jde o možnosti a pravomoci ministerstva zdravotnictví uzavírat zejména služby."

Nejvyšší správní soud je přesvědčen, že ministerstvo nemá kompetenci v zákonech plošně uzavírat služby. Byť ministr z tohoto rozhodnutí není šťastný a raději by s rozvolněním vyčkal do původního plánu, který měl být 14. června.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Já určitě nechci jít proti rozhodnutí soudu, jakkoliv si myslím, že se s ním dá polemizovat. Všechny bych proto chtěl poprosit, aby dodržovali opatření, ať po otevření nedojde k dalšímu zhoršení. To si nikdo z nás nepřeje."

Ministerstvo se proti tomuto rozhodnutí chce bránit.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy