Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Společné jednání Euroregionu Praděd, zástupců obcí a MS kraje na Slezské Hartě řešilo rozvoj cestovního ruchu

Cyklostezky, přístavní mola, turistické cíle a především společné projekty obcí Jeseníků. To vše bylo na pořadu jednání na Slezské Hartě, které připravil Euroregion Praděd. Zúčastnili se ho starostové obcí, představitelé Moravskoslezského kraje i Mikroregionu Slezská Harta.

Hlavním cílem jednání bylo především nastartování velkých projektů cestovního ruchu se zaměřením na ekologii a rodiny s dětmi.

Jan Krkoška (ANO), náměstek hejtmana MS kraje: „Dnešní setkání s ER Praděd a starosty z Jesenicka bylo o tom, abychom byli do budoucna připraveni a schopni připravit projekty v rámci cestovního ruchu právě do oblasti Jesenicka. My jsme jednali o projektech, které by měly být, řekněme, většího charakteru, které budou investičního charakteru, které nějakým způsobem budou výjimečné a budou ten náš jesenický region ať na MS straně nebo na olomoucké propagovat. Určitě se chceme podílet hodně na ekologii, ale primárně všechny projekty, které se zde tvoří, budou zaměřené pro rodiny s dětmi.“

Euroregion Praděd jako hlavní organizátor jednání je připraven podpořit projektové záměry členských obcí. Těch je na české straně 67 a na polské 39.

Alena Šmigurová, ředitelka Euroregionu Praděd: „ER Praděd má dlouhodobě zájem spolupracovat se svými členskými obcemi a toto jednání bylo vlastně už druhé v pořadí, kdy se snažíme zjistit potřeby větších obcí formou spolupráce s mikroregiony a rádi bychom definovali společné potřeby a zároveň našli způsoby, jakými je řešit. V rámci ER Praděd a jeho fondu mikroprojektů řada obcí realizuje své projektové záměry. Tato aktivita by měla řešit komplexně potřeby více obcí najednou, to znamená nejen ty individuální ale společné.“

Zástupci obcí a měst Jeseníků na jednání představili své záměry a konzultovali také problémy, které jim komplikují rozvoj cestovního ruchu.

Eva Lašáková (nez.), starostka Ryžoviště: „Co se týká cestovního ruchu a návštěvníků v obci nás opravdu nejvíc trápí sjízdnost do naší obce i přes naši obec, to jsou krajské cesty, které jsou v havarijním stavu. Moc doufáme a strašně si přejeme, aby se to pohlo kupředu. Psali jsme několikrát petici, psali jsme přímo do kanceláře hejtmana, ale byla nám vždycky vrácena odpověď, že nejsou peníze, že se teda připravuje projektová dokumentace. Teďka budeme připravovat cyklostezku, 2. etapu, na Rýmařovsku, která by končila v Ryžovišti, náš kostel je taková dominanta, která je nejvíc navštěvovaná ne jenom turisty z Čech ale i z Německa. Máme krásné turistické odpočívadlo, které je také hojně využíváno, naučná stezka z Ryžoviště do Břidličné.“

Pro účastníky jednání byla připravena prohlídka infocentra Slezská Harta, zázemí pro turisty i plavba elektrolodí Harta s odborným komentářem.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy