Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V úterý skončí povinnost nosit roušky ve školách a přichází i řada dalších rozvolnění

Moravskoslezský kraj se zařadil mezi 11 krajů, kde budou moci žáci i učitelé ve školách odložit roušky. Stejně tak je nebudou muset nosit lidé na něktrých pracovištích. Zároveň se sjednotily podmínky pro prokazování testování. Všude se budou moci lidé prokázat samotesty i testy z práce. Testování zaměstnanců ale nebude od 1. července povinné. Zvyšují se také kapacity lidí na kulturních akcích a v plánu je i řada dalších rozvolnění.

Žáci, studenti i učitelé ve školách konečně odloží roušky ve vyučování.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "U škol vycházíme z incidence v rámci jednotlivých krajů, kdy ta incidence je 25 případů na 100 tisíc obyvatel za 7 dní. Toto nesplňují v tuto chvíli pouze Jihočeský kraj, Liberecký kraj a Zlínský kraj. Od zítřka zde zůstávají roušky nezměněné, ve všech ostatních krajích bude možné ve třídách při té frontální výuce, pokud žáci sedí v lavicích, tak sundat roušku a to bude platit i pro učitele."

Rozvolní se i nošení roušek na pracovišti.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "V uvolněných krajích bude možné sundat roušku pokud člověk je na jednom pracovním místě a jsou tam pouze jeho spolupracovníci. Netýká se to společných prostor."

Roušky nebudou muset nosit ani studenti při zkouškách na středních a vysokých školách. Stejně tak budou moci odložit roušky lidé na umělých koupalištích, bazénech, saunách, wellness zařízeních a podobně. Od 1. července se zároveň zruší povinné testování ve firmách.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Navrhl jsem sjednocení podmínek týkajících se prokazování testů na nemoc. Ve všech oblastech se sjednocují ta pravidla. Už to nebude tak, že někde mohou být samotesty, jinde pouze laboratnorní. Vše se sjednotí. Nově od úterý budou možné všechny možnosti, že člověk je otestován."

Navyšují se také počty lidí na veřejných kulturních akcích. Uvnitř 200 osob, venku 500 osob.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Pokud jde o kulturní představení, sportovní utkání, kongresy, vzdělávací akce. Zde se navyšuje kapacita sedících diváků, a to nejvýše do kapacity 50 procent z celkové kapacity míst k sezení. Nejvýše však 1 000 osob uvnitř a 2 000 osob ve vnějších prostorech od zítřka. Pokud jde o prostory s větší kapacitou nad 2 000, tak lze obsadit maximálně 25 procent kapacity sedících diváků bez omezení celkového počtu osob."

Od 14. června se bude v kultuře rozvolňovat na maximální venkovní kapacitu 2 000 osob s tím, že pokud jde o akce venkovní ke stání, tak se bude počítat s omezením 1 osoba na 4 metry čtvereční.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví: "Zavádíme kapacitu na 50 procent pro bazény, wellness centra a sauny. Sjednocujeme také 200 osob uvnitř a 500 venku u různých zájmových vzdělávacích akcích, volnočasových aktivit, zotavovacích akcích a podobně."

Zároveň bylo rozhodnuto o tom, že lidé ze všech zemí v Evropské unii budou moci jezdit do České republiky od 21. června jezdit bez omezení. Platí pravidla pro očkování, testování, případně prokázání o prodělání nemoci. Zkrátila se také doba pro podání druhé dávky u vakcíny Moderna ze 38 až 42 dnů od podání první dávky na 25 až 35 dní.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy