Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Medaile za věrnost, statečnost a covid dostali hasiči v Moravskoslezském kraji

Po více než dvouleté pauze přišlo na oceňování hasičů za jejich práci. Ženy i muži ve službě Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje obdrželi medaile za věrnost, statečnost a obětavou činnost během covidového období. Ráz předávání byl oproti roku 2019 „komornější“.

Karvinsko a část Ostravska

V pátek obdrželi medaile za věrnost, statečnost a obětavou činnost během covidového období také profesionální hasičky a hasiči z okresu Karviná. Podobně jako o den či dva dříve jejich kolegové z okresů Opava, Bruntál, Nový Jičín a Frýdek-Místek je přebírali profesionální hasiči z Karvinska svá ocenění na volné ploše u své centrální hasičské stanice – tedy v Karviné.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Na ploše před karvinskou stanicí obdrželo více než pět desítek hasiček a hasičů především medaile za věrnost druhého stupně (min. 20 let věrné služby) a třetího stupně (min. 10 let). Medaili za věrnost 1. stupně, tedy za poctivou práci minimálně po dobu úctyhodných 30 let, obdržel velitel družstva na stanici HZS MSK v Bohumíně nprap. Jan Bělošický, který slouží u sboru přes 34 let, v Bohumíně od roku 1995."

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: "Jste výkvět našeho sboru. Není to ale poděkování jen vám, ale i našim blízkým, bez nichž bychom tuto práci nemohli dělat."

Mezi oceněnými byl pprap. Ladislav Ledvoň, DiS. – obdržel medaili „Za statečnost“ během zásahu u požáru hotelu Fridrich u vodní nádrže Těrlicko v prosinci 2016.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Pět desítek ostravských hasiček a hasičů nastoupilo i v rámci druhé části předávání medailí v krajském městě – a to tradičně na dvoře centrální hasičské stanice HZS MSK v Ostravě-Zábřehu. (První část už před týdnem na stejném místě – sedm desítek jejich kolegyň a kolegů.)."

Vedle mnoha medailí za věrnost 2.a 3. stupně po 10 a 20 letech a za aktivní činnost během covidu obdržel medaili za věrnost prvního stupně velitel čety ze stanice Ostrava-Poruba ppor. Petr Klimoš, který slouží u sboru už přes 34 let.

Frýdecko-Místecko a Novojičínsko

Ve čtvrtek dostali medaile hasiči z okresů Nový Jičín a Frýdek-Místek. O den dříve pak jejich kolegové z okresů Opava a Bruntál. Přebírali je vždy na dvorech svých centrálních stanic z rukou ředitele krajských hasičů. Předávání se obešlo opět bez významných hostů, rodinných příslušníků, doprovodných akcí i bez podávání rukou.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: "Současná proticovidová opatření nám zatím nic jiného neumožňují, a už jsme s oceňováním nechtěli dál otálet."

Někteří z výjezdových hasičů ve službě přitom přebírali medaile v zásahovém oblečení – byli právě ve 24hodinové službě.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Na stísněném dvoře novojičínské centrální hasičské stanice (moderní nástupkyně má stát už za rok v létě na okraji Nového Jičína) obdržely téměř tři desítky hasičů medaili za věrnost druhého stupně (min. 20 let věrné služby) a třetího stupně (min. 10 let)."
Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: "Jste výkvět našeho sboru. Není to ale poděkování jen vám, ale i našim blízkým, bez nichž bychom tuto práci nemohli dělat."
Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Mezi oceněnými byl také bývalý dlouholetý velitel stanice HZS MSK v Novém Jičíně a zapálený učitel dobrovolných hasičů Ing. Josef Benýšek. Ten z rukou Vladimíra Vlčka obdržel medaili HZS ČR „Za zásluhy o bezpečnost“."

Před centrální hasičskou stanicí ve Frýdku-Místku přijalo poděkování za dobrou práci pro sbor téměř pět desítek hasiček a hasičů. Tři z nich obdrželi od generála Vlčka medaili za věrnost 1. stupně, tedy za poctivou práci minimálně po dobu úctyhodných 30 let – mjr. Ing. Hana Ulrichová, pprap. Miloslav Záviš a pprap. Václav Svěrkoš."

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Medaile za statečnost zde od Vladimíra Vlčka dostali nstržm. Martin Snášel a pprap. Ing. Martin Šeděnka, kteří mj. „…projevili dne 21.6.2020 osobní statečnost při záchraně osmileté dívky z rozbouřené řeky Ostravice ve Frýdku-Místku“.

Opavsko a Bruntálsko

Celkem šest desítek profesionálních hasičů z opavského a bruntálského územního odboru obdrželo ve středu z rukou ředitele HZS MSK genmjr. Vladimíra Vlčka medaile za věrnost a také různá ocenění za obětavou činnost během covidového období.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: "Svou práci děláte dobře. Díky za to, jakým způsobem reprezentujete náš krajský hasičský sbor."

Profesionální hasiči z Opavska a Bruntálska obdrželi medaili za věrnost druhého stupně (min. 20 let věrné služby) a třetího stupně (min. 10 let). Nprap. Václav Vlachynský ze stanice Bruntál dostal medaili za věrnost 1. stupně, tedy za více než 30 let poctivé služby.

Vladimír Vlček, ředitel HZS MSK: "Není to poděkování jen vám, ale i našim blízkým, bez nichž bychom tuto práci nemohli dělat."

Václav Vlachynský, který by za normálních okolností obdržel medaili při slavnostním aktu na Pražském hradě či v obdobně významném objektu, už u profesionálního sboru pracuje více než 33 let a určitě ještě pár měsíců vydrží. Jen technikem spojové služby. Po celou dobu sloužil na bruntálské stanici, nikde jinde.

Václav Vlachynský, technik spojové služby: "Pomáhal jsem ji na začátku své kariéry i stavět."
Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Poslední tradiční předávání medailí (celokrajské) se v Moravskoslezském kraji konalo v lednu 2019, předával je ministr vnitra Jan Hamáček. Tentokrát jsou oslavy kvůli covidovým opatřením „komorní“, tedy omezené – rozdělené na územní odbory (okresy), bez významných hostů, rodinných příslušníků, doprovodných akcí i bez podávání rukou při přebírání ocenění od generála Vlčka. Někteří z výjezdových hasičů ve službě přitom přebírali medaile v zásahovém oblečení."

Jako první dostali minulý týden medaile za věrnost a ocenění za covidovou činnost profesionální hasiči z ostravského územního odboru (přes 70 hasičů i hasiček). Ve zbývajících třech územních odborech HZS MSK se bude oceňovat už tento čtvrtek a pátek.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy