Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dubisko valašisko tvrdé a Novoveská lípa jsou ve finále Stromu roku. Moravskoslezský kraj má i dva Stromy hrdiny

Dub letní s přízviskem valašisko tvrdé z Kozlovic a lípa z Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí. Dva stromy, které se dostaly do finále 20. ročníku ankety Strom roku, za kterou stojí Nadace Partnerství. Speciální ocenění Strom hrdina si už vysloužily na severní Moravě dva stromy. Lípa Na Podborčí z Ostravy a Kedroňova metasekvoj z Bohumína. Hlasování v anketě se spustí 21. června.

Porota letos vybírala z rekordních sedmasedmdesáti návrhů. Do samotného finále pak poslala 12 kandidátů ze sedmi krajů. Dva jsou právě ze severní Moravy. Dub letní z Kozlovic a lípu z Nové Vsi u Frýdlantu nad Ostravicí.

David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství: "Dubisko valašisko tvrdé, jak mu říkávala kozlovická pamětnice Marie Prudká, již 500 let vzhlíží z kopce Strážnice na dědinu valašských vojvodů Kozlovice. Během života tento dub letní přežil rozmary počasí v podobě ničivé vichřice v roce 1957, která mu ulomila část koruny, i lidské bezohlednosti. V 80. letech minulého století jej někdo zevnitř vypálil tak, že se do něj vejdou čtyři lidé."

Novoveská lípa ční zase jako maják na úpatí moravskoslezských Beskyd u Frýdlantu nad Ostravicí.

David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství: "Již po celé generace chrání chaloupku se stodolou, která díky zatvrzelosti předků ustála tlak času a zachovala si ráz původních stavení. Lípu ohrožuje rozšiřování satelitní výstavby a také její velikost. Z části dutý kmen by potřeboval zpevnit, aby unesl korunu."

Letošní novinkou je rozšíření Stromojízdy o setkání s navrhovateli stromů, kterým byl udělen čestný titul Strom hrdina.

Silvie Zeinerová Sanža, koordinátorka ankety: "Cílem ankety Strom roku je nejen upozornit na staré a významné stromy, ale také na ty, které ohrožuje lidská činnost či zdravotní stav. Tyto stromy potřebují nejen péči, ale i pozornost. V rámci letošního ročníku jsme se tedy rozhodli zařadit tyto stromy do Stromojízdy a zajistit jim publicitu, kterou si zaslouží."

Jedním z takových stromů je i lípa z Ostravy, která zůstala jako poslední připomínka původně zemědělské, později hornické lokality Podborčí. Podborčí se stalo symbolem ostravské krajiny, kterou od základu proměnil proces industrializace.

David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství: "Majestátní koruna místní pamětnice: 200-250 let staré lípy, která byla v roce 1990 prohlášena za památný strom, dnes schne a její větve slábnou, strom napadlo jmelí. Místní by ji proto účastí v soutěži chtěli dopřát ještě další roky kvalitního života."

Posledním Stromem hrdinou severní Moravy je Kedroňova metasekvoje čínská z Bohumína.

David Kopecký, mluvčí Nadace Partnerství: "Tato metasekvoje byla vysazena v 60. letech minulého století lesním inženýrem Miroslavem Kedroněm, velkým milovníkem přírody. V současné době stromu hrozí pokácení z důvodu výstavby protipovodňových hrází. Je však možné ho zachránit změnou projektu. Místní tak přihláškou do Stromu roku volají o zachování tohoto mohutného jedince pro další generace."

Hlasovat v anketě Strom roku bude možné od 21. června do 12. září. Vítězný Strom roku bude vyhlášen 22. září v Brně a získá odborné arboristické ošetření. Stejně jako předchozí vítězové bude reprezentovat Českou republiku v mezinárodním kole ankety Evropský strom roku.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy