Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Pomáhat na jižní Moravu vyjeli i dobrovolní hasiči z Moravskoslezského kraje

Pět mrtvých včetně těhotné ženy, stovky zraněných, sedm zasažených obcí. Lidé přišli o střechu nad hlavou. Už je jisté, že více než šedesát torz domů bude muset podle statiků k zemi. V řadě obcí stále nefunguje elektřina, je zničeno elektrické vedení, včetně elektrifikace železniční trati mezi Břeclaví a Hodonínem. Vše se bude muset vystavět znovu. Zničeny jsou i desítky hektarů vinic. Do oblasti vyjelo postupně už 1 500 profesionálních i dobrovolných hasičů. Pomáhají stovky policistů a armáda vyslala 175 vojáků s technikou. Škody se odhadují na stovky milionů korun.

Sedm moravskoslezských jednotek sboru dobrovolných hasičů vyjelo v sobotu okolo druhé hodiny ranní do Jihomoravského kraje pomáhat s likvidačními pracemi po ničivém tornádu. Na místě vystřídají speciální moravskoslezský tým USAR. Ten se po ukončení záchranných prací zaměřených na vyhledávání osob a kontrolu statiky objektů vrátil do Ostravy v pátek krátce před půlnocí. Na místě zůstala pouze dvojice velitelů, kteří předají úkoly a určený sektor velitelům nového týmu.

Pro první - dvoudenní - turnus odřadu určeného pro provádění likvidačních prací, tedy činností směřujících k odstranění následků způsobených mimořádnou událostí, byly vybrány jednotky sboru dobrovolných hasičů obcí Brušperk, Fulnek, Michálkovice, Kravaře, Šenov, Český Těšín - Město a Bruntál v celkové síle 30 členů.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Skupinu doplní dvojice velitelů stanic HZS MSK, kteří budou na místě koordinovat činnost samotných jednotek, budou zajišťovat řízení na strategické úrovni a zároveň budou styčnými důstojníky pro kolegy z HZS Jihomoravského kraje, kteří jsou určení k řízení samotného zásahu."

Dobrovolní hasiči se do postižené oblasti přesunou v převážné většině ve svých moderních dopravních automobilech, které jim v roce 2016 pořídil Moravskoslezský kraj v rámci projektu „Nákup dopravních automobilů pro jednotky požární ochrany“, spolufinancovaného ze strukturálních fondů Evropské unie a národních rozpočtů prostřednictvím rozpočtu Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Zakoupeno jich bylo v rámci tohoto projektu 50, vozidla výrazně pomohla s omlazením vozového parku dobrovolných hasičů v kraji. Cena jednoho dopravního automobilu včetně kompletního a v rámci specifikace maximálně možného vybavení byla 3 842 960 korun."

Návrat první skupiny dobrovolných jednotek se předpokládá v neděli 27. června v noci, v pondělí ve 2:00 se pak na Jižní Moravu vydá druhý odřad složený z dalších sedmi jednotek opět o třiceti hasičích.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Samotné předání úkolů a prostoru pro zásahovou činnost proběhne až na místě a bude v gesci zmiňovaných velitelů z HZS MSK, kteří se tak opět vystřídají až přímo v zasažené oblasti."

Lidé už poslali ve sbírkách desítky milionů korun. Po celé republice se zakládají sbírky s materiální pomocí, která se bude poté centrálně odesílat do zasažené oblasti. Organizují se skupiny dobrovolníků, kteří nabízejí pomoc s odklízením trosek. Lidé nabízejí ubytování těm, kteří přišli o střechu nad hlavou. Následky této tragédie se budou likvidovat pravděpodobně týdny, zřejmě i měsíce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy