Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravský USAR tým i policisté vyjeli pomáhat do tornádem postižených obcí na jižní Moravě

Minimálně 4 mrtví, stovky zraněných a nespočet zničených domů, které půjdou k zemi. Taková je situace na Hodonínsku a Břeclavsku. Přes 7 obcí se tam ve čtvrtek večer přehnalo tornádo, které Česká republika nepamatuje. Na místo vyrazily stovky záchranářů, hasičů i policistů z celé země. Desítky sanitek poskytlo také Slovensko i Rakousko. Z Moravskoslezského kraje vyjel USAR tým i policisté. Připraveny vyrazit na pomoc jsou i jednotky dobrovolných hasičů.

30 profesionálních hasičů z ostravského USAR týmu, dva psovodi ze Záchranného útvaru Hlučín se speciálně cvičenými psy na vyhledávání osob a 11 vozidel, vyjeli ještě v noci na pátek na pomoc do tornádem zasažených obcí. Jeho cílem je vyhledávat zavalené osoby v oblasti, kudy prošlo tornádo, také zajišťovat statiku narušených objektů. Základnu má v Podivíně na Břeclavsku, stejně jako další jednotky HZS ČR a týmy z dalších složek IZS.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "V USAR týmu HZS MSK (Urban Search and Rescue) jsou zkušení hasiči z Ostravy, cvičeni na pomoc lidem v poškozené zástavbě ve městech a obcích, například při zemětřeseních, výbuších, přírodních katastrofách. Mají speciální vyhledávací techniku a lety odzkoušené nástroje, sloužící k velmi rychlému vyproštění nalezených osob. Na místě neštěstí jsou vždy soběstační, přivážejí sem své stany, potraviny a vodu, rovněž dostatek pohonných hmot. Tak je tomu i v tuto chvíli na jižní Moravě."

Na místě již plní úkoly, které jim zadávají a koordinují kolegové z HZS Jihomoravského kraje. Od třetí hodiny ranní již stačili zvládnout průzkum v obci Hrušky, teď pokračují v průzkumu na území Moravské Nové Vsi.

Jiří Němčík, uvedl velitel USAR odřadu HZS MSK: "Pozitivní je, že se v žádné z postižených obcí, i v těch, kde jsme dosud nebyli, nepohřešuje ani jedna osoba, není hlášen nikdo zavalený."

Moravskoslezští hasiči budou pokračovat v průzkumu i v ostatních poškozených lokalitách. Pokud se potvrdí informace o tom, že v postižených obcích není potřeba vyhledávat a zachraňovat žádnou osobu, mohou se zaměřit na zajišťování statiky narušených objektů a jiné zabezpečovací činnosti.

Výjezd speciálního odřadu USAR z Ostravy na jižní Moravu umožnila poměrně klidná situace se zásahy kvůli nepříznivému počasí v Moravskoslezském kraji.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Od čtvrtečních 20 hodin do pátečních (dnešních) 6 hodin rána mají jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů na území Moravskoslezského kraji na kontě devět desítek výjezdů kvůli nepříznivému počasí, hlavně na čerpání vody a odstraňování popadaných stromů. Nejvíce výjezdů – po třech desítkách – bylo v okresech Karviná a Frýdek-Místek. Nemáme informace, že by byl v souvislosti s těmito událostmi byla zraněna nějaká osoba."

Připraveny vyrazit pomáhat na jižní Moravu jsou také moravskoslezské jednotky sboru dobrovolných hasičů. Čekají zatím na povolání od hasičského záchranného sboru. Ten už povolal na pomoc také jednotky ze Záchranných útvarů v ČR, tedy i z Hlučína. V noci vyjeli na jih i moravskoslezští policisté.

Pavla Jirouškouvá, mluvčí PČR MSK:  "Na místo jsme už v noci vyslali 60 policistů ze všech složek krajského ředitelství."

Mezi lidmi napříč celou republikou se zvedla okamžitě obrovská vlna solidarity. Zakládají se veřejné sbírky, lidé nabízejí střechu nad hlavou a také chtějí pomoct ve velkém vyjet na jižní Moravu pomáhat odklízet následky ničivé přírodní katastrofy. Nadace Via okamžitě zřídila velmi efektivní online sbírku, na které přibývají obrovským tempem příspěvky lidí, které už přesahují desítky milionů korun. Tornádo se v roce 2013 přehnalo i přes okraj Krnova. Nebylo ale tak obrovské. Tehdy zdemolovalo asi 40 střech a poničilo kolem 33 hektarů lesa.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy