30 profesionálních hasičů z ostravského USAR týmu, dva psovodi ze Záchranného útvaru Hlučín se speciálně cvičenými psy na vyhledávání osob a 11 vozidel, vyjeli ještě v noci na pátek na pomoc do tornádem zasažených obcí. Jeho cílem je vyhledávat zavalené osoby v oblasti, kudy prošlo tornádo, také zajišťovat statiku narušených objektů. Základnu má v Podivíně na Břeclavsku, stejně jako další jednotky HZS ČR a týmy z dalších složek IZS.
Na místě již plní úkoly, které jim zadávají a koordinují kolegové z HZS Jihomoravského kraje. Od třetí hodiny ranní již stačili zvládnout průzkum v obci Hrušky, teď pokračují v průzkumu na území Moravské Nové Vsi.
Moravskoslezští hasiči budou pokračovat v průzkumu i v ostatních poškozených lokalitách. Pokud se potvrdí informace o tom, že v postižených obcích není potřeba vyhledávat a zachraňovat žádnou osobu, mohou se zaměřit na zajišťování statiky narušených objektů a jiné zabezpečovací činnosti.
Výjezd speciálního odřadu USAR z Ostravy na jižní Moravu umožnila poměrně klidná situace se zásahy kvůli nepříznivému počasí v Moravskoslezském kraji.
Připraveny vyrazit pomáhat na jižní Moravu jsou také moravskoslezské jednotky sboru dobrovolných hasičů. Čekají zatím na povolání od hasičského záchranného sboru. Ten už povolal na pomoc také jednotky ze Záchranných útvarů v ČR, tedy i z Hlučína. V noci vyjeli na jih i moravskoslezští policisté.
Mezi lidmi napříč celou republikou se zvedla okamžitě obrovská vlna solidarity. Zakládají se veřejné sbírky, lidé nabízejí střechu nad hlavou a také chtějí pomoct ve velkém vyjet na jižní Moravu pomáhat odklízet následky ničivé přírodní katastrofy. Nadace Via okamžitě zřídila velmi efektivní online sbírku, na které přibývají obrovským tempem příspěvky lidí, které už přesahují desítky milionů korun. Tornádo se v roce 2013 přehnalo i přes okraj Krnova. Nebylo ale tak obrovské. Tehdy zdemolovalo asi 40 střech a poničilo kolem 33 hektarů lesa.