Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

13letý chlapec z Fulneku přivolal záchranku muži, který zkolaboval. Duchapřítomně pomáhal zdravotníkům při resuscitaci

13letý Josef Hradil z Fulneku je opravdový hrdina. Snažil se totiž ze všech sil pomoct muži, který zkolaboval. Chlapec přivolal záchranku a dvoučlenné posádce ještě pomáhal při resuscitaci. O svém činu navíc nikomu neřekl a považoval ho za samozřejmý. Záchranáři, Nadační fond Kryštůfek i město Fulnek nyní společně mladého zachránce ocenili. Dostal i originální záchranářské tričko.

Cestou do školy uviděl staršího muže, který jevil příznaky zdravotních obtíží, následně zkolaboval a zůstal ležet bez známek života. Třináctiletý Josef Hradil, který právě končí sedmou třídu, se v tu chvíli zachoval velmi příkladně. Nezaváhal, duchapřítomně aktivoval tísňovou linku 155 a přivolal záchranáře. Navíc po příjezdu první posádky, která začala postiženého resuscitovat, zůstal na místě události a pomáhal zdravotníkům.

Ondřej Souček, záchranář: "Dvoučlenná posádka RZP z blízké základny, která byla u pacienta před příjezdem lékařského týmu, měla plné ruce práce a chlapec jí asistoval při snaze o záchranu pacienta podle pokynů záchranářky. Takto bezprostředně a ochotně mnohdy nepomohou ani dospělí svědkové události."

Událost se stala už před měsícem a chlapec o ní později nikomu neřekl. Ani svým spolužákům a velmi skromně považoval svůj čin za zcela samozřejmý. Jeho snaha i následná péče záchranářů sice byla neúspěšná a pacienta se nepodařilo zachránit, ale to vůbec nic nemění na morální hodnotě chlapcova činu.

Petr Blabla, ředitel ZZS MSK Nový Jičín: "Náhlá zástava oběhu, ke které u pána došlo, je stav, který končí smrtí často. Jen necelou polovinu takto postižených se nám podaří zresuscitovat a pouze přibližně každý sedmý se vrátí zpět do plnohodnotného života. Rozhodné jednání, rychlá a účinná pomoc, však vždy znamenají vyšší naději na přežití. Josef svým jednáním takovou naději poskytl. A za to mu patří jednoznačně poděkování. Může být příkladem nejen svým spolužákům, ale i dospělým."

Zástupci záchranné služby zavítali v pátek do základní školy T.G. Masaryka ve Fulneku, aby chlapce ocenili za jeho příkladné jednání.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Záchranáři Josefovi předali tašku s dárkovými předměty záchranné služby a také originální záchranářské tričko, které je součástí služebního oděvu Moravskoslezských záchranářů. K ocenění chlapce se drobnými dárky připojil rovněž Nadační fond Kryštůfek, který je patronem nejen dětských pacientů na palubách sanitek, ale podporuje také edukaci dětí v dovednosti poskytování první pomoci."

Setkání se zúčastnil také starosta Fulneku Petr Ertelt, který mladému zachránci předal upomínkový list a dárky od města Fulnek.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy