Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poslední opravy a je hotovo. Zábřežský hřbitov se dočká nových chodníků a osvětlení

Jediný hřbitov na území Ostravy-Jihu projde poslední etapou rekonstrukce. Jde o hřbitov v Zábřehu, který je v rámci Ostravy ojedinělý. Většina hřbitovů, které se ocitly uprostřed sídliště, totiž na rozdíl od něj, postupně zanikly.

video: TV Polar

Ostrava pravidelně přispívá na rekonstrukce a opravy hřbitovů v městských obvodech. Pro letošní rok na ně vyčlenila 13 milionů korun. Necelá polovina, konkrétně 5 milionů korun poputuje na hřbitov v Zábřehu, který už v minulosti prošel několika úpravami.

Martin Bednář, starosta MOb Ostrava-Jih: “Každoročně do něj dáváme finanční prostředky na jeho údržbu. V minulosti jsme také opravili oplocení za 4 a půl milionů korun, obě kaple celkem za jeden a půl milionů korun a teď nás díky příspěvku magistrátu čeká oprava osvětlení a samozřejmě i cest na daném hřbitově.”

S rekonstrukcí, která si vyžádá zhruba 15 milionů korun, se začne ještě letos a na jejím konci bude hřbitov kompletně opravený.

Na hřbitově, který je datován do roku 1888 a od té doby byl dvakrát rozšířen, najdete i uličku slávy, kde jsou pohřbeni mimo jiné místní faráři.

Petr Přendík, kronikář MOb Ostrava-Jih: “Pokud bychom hledali nějaké známé osobnosti, tak na zábřežském hřbitově bychom jich našli několik. Jsou tady zdejší třeba učitelé z přelomu 19. a 20. století, našli bychom tam třeba i hrob Ladislava Šamana, někdejšího posledního starostu Zábřehu v letech 1919 až 1924 a také majitele a provozovatele vůbec prvního biografu v Zábřehu. Je to hřbitov, jehož současná podoba vychází z let 1908, 1909, kdy byl obehnán plotem a kdy tam byla postavena márnice s pitevnou a také hřbitovní kaple.”

Od 70. let se na tomto hřbitově už nepohřbívá. Jediná možnost, jak tady ukládat ostatky, je formou uren.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy