Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

MS kraj získá na transformaci po těžbě uhlí téměř 19 miliard korun od EU

Téměř 19 miliard korun by měl získat MS kraj od EU na transformaci regionu po těžbě uhlí. Cílem je zlepšit životní prostředí. Kraj má připravený klimatický balíček, který je ale plný nelehkých úkolů.

MS kraj postupně přejde od těžby uhlí k těžbě dat. Vzhledem k tomu, že jsme průmyslovým regionem, nebude to vůbec jednoduché.

Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: “Čekají nás změny v oblasti energetiky a dopady na sociální politiku. Chceme podpořit malé a střední podniky jakožto zdroj inovace a musíme respektovat a zajistit i transformaci těžkého průmyslu.”

Transformace regionu se bude týkat i tématu klimatu. Například Evropská komise navrhuje zastavit výrobu dieselových a benzínových aut do roku 2035.

Frans Timmermans, výkonný předseda Evropské komise: “Musíme zajistit, aby energetická transformace nepřinesla energetickou chudobu, musíme ukázat automobilovému průmyslu, že je možné, aby vyráběl auta bez emisí. Auta s nulovými emisemi, ať už elektrická, nebo vodíková musí být natolik levná, aby si je mohl koupit kdokoliv.”

Díky transformaci by měl mít kraj i čisté technologie a výrobu oceli, která bude recyklovatelná.

Karel Havlíček, ministr průmyslu a obchodu ČR: “ČR zahájila proces dekarbonizace, vytvořila uhelnou komisi, dala jasný scénář útlumu uhlí, přičemž největší část toho útlumu bude do roku 2030."

MS kraj už má na transformaci schválených 13 strategických projektů, není ale zaručeno, že všechny budou úspěšné.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy