Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kvůli migrantům hlídají policisté hranice se Slovenskem. Při kontrolách používají přístroj, který zachytí tlukot srdce

Policisté z našeho kraje se zaměřují i na odhalování případů nelegální migrace. V těchto dnech si posvítili na bývalé hraniční přechody se Slovenskem. Kontrolují kamiony a náklaďáky, kde se cizinci nejčastěji schovávají například v nákladovém prostoru.

Stáhnout video

V našem zpravodajství jsme vás v letošním roce informovali už o několika záchytech migrantů v MS kraji. Například v květnu znenadání vystoupilo z kamionu z Rumunska na čerpací stanici na dálnici u Bohumína sedm Afgánců. Policisté z našeho regionu proto provádějí kontrolní akce přímo na hraničních přechodech. Aktuálně jsou v Mostech u Jablunkova a na Bumbálce.

Libor Mokroš, odbor cizinecké policie PČR MS kraje:  "Policisté se zaměřují na bývalých hraničních přechodech se Slovenskou republikou právě na kontrolu zahraničních kamionů, dodávek a obdobných typů vozidel. Kromě odhalování nelegální migrace cizích státních příslušníků policisté rovněž pátrají po osobách a věcech a kontrolují doklady. Jejich pozornosti samozřejmě neuniká ani dodržování pravidel silničního provozu a aktuálně platných ochranných opatření vydaných ministerstvem zdravotnictví souvisejících s onemocněním Covid 19."

Policisté při kontrolách využívají i speciální techniku. Například Schengenbus, kde je jakási laboratoř pro odhalování padělaných dokladů  nebo také termokamera pro kontrolu vnitřku kamionu. K dispozici mají i detektor, který odhalí všechno živé ve vozidle.

Soňa Štětínská, mluvčí PČR MS kraje: "Policisté používají například vozidlo Schengenbus či detektor „Heartbeat“, který je určený na snímání srdečního tepu na základě tlukotu srdce. Na kontrolované auto připojí diody napojené na počítač. Na monitoru pak vidí, zda se v návěsu nenacházejí ukryté osoby. Policisté zkontrolují denně až desítky vozidel mezinárodní dopravy."

Nelegální migranti pak většinou končí v zařízení pro cizince ve Vyšních Lhotách nebo také Bělé Jezové. Tam jsou dokud neproběhne řízení o jejich vyhoštění nebo vrácení do země, kde už o azyl žádali. Tyto kontroly budou budou i nadále pokračovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy