Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mladí lidé opravují omítky a zachraňují kostel sv. Jiří na Osoblažsku

Dobrovolníci pomáhají opravit kostel svatého Jiří v Pelhřimovech. Díky sponzorům a státu se postupně podařilo opravit střechu, strop, věž a další části kostela původně chátrajícího kostela ze 13. století. Nyní postupně pracují na vnitřních omítkách.

V neděli 8. srpna se ve Slezských Rudolticích sejde parta mladých lidí, aby pokračovala v opravě vzácného slezského gotického kostela sv. Jiří v Pelhřimovech ze 13. století. 

Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí Duha Jeseníky: "Ten zůstal v komunisty zlikvidované obci Pelhřimovy na Osoblažsku. Celkem 20 účastníků již po dvacáté přijede do bohem zapomenutého kouta Moravskoslezského kraje, aby svými silami přispěli k záchraně kostela, který byl ještě před pár lety odsouzen k zániku. Je jedním z nejstarších dochovaných kostelů ve Slezsku. Za ta léta, co kostel zachraňujeme, jsme díky státu a sponzorům opravili střechu, strop, unikátní dřevěnou věž kostela, sakristii a kůr."

Teď se pracuje na opravě vnitřních a vnějších omítek a začne se pokládat i první část modřínové podlahy. 

Ivo Dokoupil, koordinátor Hnutí Duha Jeseníky: "Současně restaurátor Filip Menzel letos rekonstruuje malby z roku 1420 na východní stěně presbytáře. Kvůli chystané rekonstrukci podlahy budou v kostele archeologové provádět sondáže. Kostel by se měl stát centrem našeho projektu obnovy vesnice Pelhřimovy na české straně hranice."

Oprava kostela probíhá v rámci dobrovolnického tábora s názvem „Blažené Osoblažsko“. Tábor skončí v neděli 15. 8., účastníci bydlí v obci Slezské Rudoltice a na práci na kostele dojíždějí na kolech.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy