Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé v Moravskoslezském kraji odevzdali v rámci zbraňové amnestie přes 200 zbraní

Francouzský armádní revolver z roku 1892. Samonabíjecí pistole rakousko-uherské armády z roku 1912. Válečné zbraně ruských a německých vojáků. To je jen malý výčet nejzajímavějších zbraní, které odevzdali lidé v Moravskoslezském kraji policii v rámci letošní zbraňové amnestie. Celkem přinesli na služebny přes 200 zbraní a téměř 10 000 kusů střeliva.

S novelou zákona o střelných zbraních a střelivu, která nabyla platnost 30. ledna 2021, začala zbraňová amnestie. Až do konce července tak mohli lidé beztrestně odevzdávat na policii zbraně a střelivo, ke kterým nemají občané příslušné oprávnění.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Během půl roku, kdy zbraňová amnestie trvala, odevzdali občané v rámci Moravskoslezského kraje více než 200 kusů zbraní a téměř 10 000 kusů střeliva."

Jedněmi z nejstarších zbraní byl francouzský armádní revolver Saint – Etienne model 1892 používaný v 1. světové válce a samonabíjecí pistole Steyer z roku 1912 z výzbroje rakousko-uherské armády.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Dalšími zajímavostmi bylo několik pistolí, pušek a samopal, zbraně ruských a německých vojáků z 2. světové války (např. samonabíjecí pistole Walter P38, samonabíjecí pistole Tokarev T33, samopal PPŠ 41 Špagin)."

U veškerých zbraní a střeliva proběhla nebo stále ještě probíhá expertiza v oboru kriminalistické balistiky za účelem vyloučení podezření, že s těmito zbraněmi nebo střelivem byl spáchán trestný čin.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Policisté rovněž zjišťují, zda odevzdaná zbraň nemá jiného vlastníka, což již bylo v několika případech prokázáno."

V rámci zbraňové amnestie měli občané dvě možnosti. Pokud si zbraň nebo střelivo nechtěli ponechat, přenechali ho státu. V opačném případě je pouze předali do úschovny policie.

Daniela Vlčková, mluvčí PČR MSK: "Pokud výsledky všech výše uvedených expertiz a zkoumání jsou negativní, můžou vlastníci zbraní či střeliva ve lhůtě 6 měsíců požádat o vydání příslušných dokladů opravňujících je k jejich držení."

V případě, kdy tyto předměty jsou v kategoriích, kde nejsou takové doklady požadovány, pouze požádají o jejich vrácení.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy