Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hygienici očekávají nárůst případů klíšťové encefalitidy v Moravskoslezském kraji

V průběhu července zaznamenali krajští hygienici 11 nových případů klíšťové encefalitidy. Oproti červnu, kdy byly jen 3, jde o skokový nárůst. Vyplývá to z údajů zveřejněných Státním zdravotním ústavem.

Vlivem rozvolnění opatření a příznivého počasí, které panuje v posledních týdnech, očekávají hygienici v dalších měsících další nárůst počtu nemocných.

Jan Kynčl, vedoucí Oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ: "U nemocí přenášených klíšťaty, zejména u klíšťové encefalitidy, je latence několik týdnů. V dalším období je vysoce pravděpodobné, že se počty případů budou zvyšovat a přiblíží se k obvyklým hodnotám."

Nadpoloviční počet případů zaznamenali hygienici loni na podzim

V roce 2020 se totiž v Moravskoslezském kraji objevilo 47 případů klíšťové encefalitidy a z toho 28 případů hygienici zaznamenali mezi srpnem a prosincem. Jde o měsíce, kdy je venkovní teplota pro klíšťat příznivá a lidé se stále pohybují venku. Klíšťata se nejraději zdržují v travnatých a listnatých porostech. To znamená, že kromě lesa mohou zaútočit při pikniku v městském parku i na vlastní zahradě.

HODNOCENÍ AKTIVITY KLÍŠŤAT - 8. 8. 2021 (CHMI)

Aktivita klíšťat je v Moravskoslezském kraji na 4 stupni (vysoké riziko) z 5 (mimořádné riziko). Výjimkou je okres Frýdek-Místek, kde je na 3 stupni (střední riziko). Doporučujeme před pobytem v přírodě použít repelent, vhodně se obléknout, po pobytu v přírodě se prohlédnout, případně odstranit přisátá klíšťata.

Aktivita klíšťat se může měnit během dne. Vysoká je obvykle ráno, poté klesá a po poledni bývá (hlavně pokud je sucho) minimální. Opět pak může začít prudce stoupat se zvyšující se vlhkostí večer. Proč na někoho klíšťata jdou a na někoho ne, zatím není vědecky potvrzené. Obě onemocnění, která klíšťata nejčastěji přenáší, dokážou pořádně potrápit, liší se však původem i léčbou. Zatímco lymeská borelióza je způsobena bakteriemi a je tedy k její léčbě možné použít antibiotika, v případě virové klíšťové encefalitidy lékaři pouze mírní příznaky onemocnění. Účinnou prevencí proti klíšťové encefalitidě je očkování. To přitom využívá pouze 33 % Čechů v průměru v celé České republice. Proočkovanost v rámci konkrétního kraje se může lišit.

Očkovat se můžete celoročně

Očkování proti klíšťové encefalitidě je vhodné absolvovat i v období aktivity klíšťat. Při tzv. zrychleném schématu se druhá dávka aplikuje už 2 týdny po první a za dalších 14 dní je možné očekávat dostatečnou ochranu. Pro třetí dávku je třeba k lékaři zajít po šesti až dvanácti měsících. Doba na přeočkování, už jen jednou dávkou, je v závislosti na věku po dalších 3 nebo 5 letech. Průměrná cena jedné dávky je 900 Kč a zdravotní pojišťovny na ni přispívají v rámci svých preventivních programů.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy