Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Nejvíce lidí bez práce v Moravskoslezském kraji je stále na Karvinsku a Ostravsku

Úřady práce v Moravskoslezském kraji evidují za červenec 44 326 lidí bez práce. Podíl nezaměstnanosti oproti předchozímu měsíci vzrostl o jednu desetinu procentního bodu na 5,5 %. Zaměstnavatelé v kraji nabízejí aktuálně 13 829 pracovních míst. Na jedno pracovní místo tak připadají přes 3 nezaměstnaní. Nejvíce lidí bez práce je na Karvinsku a Ostravsku, kde úřady práce evidují shodně zhruba po 14 700 nezaměstnaných.

Nezaměstnanost se v Moravskoslezském kraji drží poslední měsíce stále ve stejných číslech. Bez práce je aktuálně 44 326 lidí.

Vladana Purdeková, vedoucí Oddělení zaměstnanosti ÚP ČR Ostrava: "Jejich počet byl o 229 vyšší než na konci předchozího měsíce, ve srovnání se stejným obdobím minulého roku je nižší o 1 075 osob. V průběhu měsíce bylo nově zaevidováno 4 238 osob. Ve srovnání s minulým měsícem to bylo více o 419 osob a v porovnání se stejným obdobím předchozího roku méně o 1 523 osob."

Důležité ale je, že úřad práce v červenci ukončil nebo vyřadil z evidence dalších 4 009 uchazečů o zaměstnání. Do práce přitom nastoupilo jen 2 525 lidí, zbytek byl vyřazen bez umístění. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v červenci 11 013 lidí, to je pouze čtvrtina všech v evidenci. 

Vladana Purdeková, vedoucí Oddělení zaměstnanosti ÚP ČR Ostrava: "Kraj evidoval k 31. 7. 2021 celkem 13 829 volných pracovních míst. Jejich počet byl o 281 nižší než v předchozím měsíci a o 213 nižší než ve stejném měsíci minulého roku. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 3,2 uchazeče."

Aktuálně je nejvíce lidí bez práce na Karvinsku, a to 14 699. Druhé v závěsu je Ostravsko s počtem 14 668 lidí. 

Situace v Ostravě

Petr Prokop, ředitel ÚP ČR Ostrava: "V Ostravě se během července ucházelo o zaměstnání 1 270 osob, což je o 104 více než v červnu a o 506 méně než před rokem. Mezi nimi byli nejvíce zastoupeni bývalí zaměstnanci, kteří byli uvolněni nebo odešli z pracovních pozic nevyžadujících žádnou kvalifikaci a prodavači. Dále mezi kvalifikovanými uchazeči byly nejvíce zastoupeny tyto profese: obsluha vysokozdvižných vozíků a skladníci, administrativní pracovníci, asistenti pedagogů, operátoři telefonních panelů, pracovníci ve službách, učitelé a lektoři jazyků, řidiči, kuchaři, pracovníci ostrahy a bezpečnostních agentur, nástrojaři, obchodní zástupci, obsluha strojů a zařízení nebo číšníci a servírky."

V největším počtu se na Ostravsku přišli během minulého měsíce zaevidovat bývalí zaměstnanci z oblasti vzdělávání, z odvětví maloobchodu a velkoobchodu, z agentur zprostředkujících zaměstnání, z veřejné správy a zdravotní péče. Dále se jednalo o zaměstnance dopravy, oblasti peněžního zprostředkování, výroby surového železa a oceli, bezpečnostních a pátracích činností, výroby plastových výrobků a stravování. Přišlo také 59 bývalých živnostníků a 22 osob po výkonu trestu odnětí svobody.

Petr Prokop, ředitel ÚP ČR Ostrava: "Z povolání, u nichž zaměstnavatelům postačuje základní vzdělání, bylo v naší databázi nejvíce volných pracovních míst pro dělníky v oblasti výstavby budov, uklízeče, zedníky, svářeče a kuchaře. Z profesí vyžadujících střední odborné vzdělání s výučním listem byla poptávka nejvíce po zednících, svářečích, instalatérech, obsluze zařízení na zpracování kovů a řidičích nákladních automobilů. Pro osoby s úplným středním odborným vzděláním s maturitou jsme registrovali nejvíce volných pracovních míst pro finanční a investiční poradce, zprostředkovatele služeb, obchodní zástupce, administrativní pracovníky, zdravotní sestry a prodejce po telefonu. Nižší zájem o vysokoškoláky se již tradičně soustřeďuje na systémové analytiky, učitele, inženýry elektroniky, zubní lékaře a lékaře specialisty."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy