Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Hasiči na Opavsku odchytávali klokana a mladé býky, kteří se pohybovali v kolejišti

Moravskoslezští hasiči mají za sebou dva nezvyklé zásahy. V pondělí 23. 8. 2021 odchytávali klokaního samce, který utekl z výběhu Dětského ranče v Hlučíně. Ve středu 25. 8. 2021 pak zajistili bezpečný odchyt mladých býků, kteří ohrožovali provoz na železniční trati mezi stanicemi Háj ve Slezsku a Děhylov. Podle mluvčího HZS MSK Petra Kůdely musela být kvůli této události dočasně snížena rychlost projíždějících vlakových souprav.

Mladý klokan, který utekl z hlučínského Dětského ranče, se schoval asi sto metrů od svého výběhu. Objeven byl ve vysoké trávě. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Po jeho objevení za ním profesionální a dobrovolní hasiči z obou hlučínských jednotek (HZS MSK a JSDHO) svižně vyrazili – v pondělí 23.8.2021 odpoledne – s pořádnou plachtou o šířce pěti metrů. Ve spolupráci s pracovníky ranče jej pak do hodiny chytili a umístili zpět do výběhu. Bez zranění klokana i hasičů." 

Ve středu hasiči zasahovali na Opavsku, kde ze zemědělského družstva uteklo 33 mladých býků. Dvanáct z nich zamířilo do zahrady rodinného domku v Háji ve Slezsku a další tři býčci se pohybovali na náspu frekventované železniční trati mezi Ostravou a Opavou. Zvířata se snažily odchytit celkem tři jednotky hasičů, na pomoc přijeli i drážní hasiči z Ostravy. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Býčci na zahradě u rodinného domku byli do příjezdu hasičů klidní a bez známek nervozity spokojeně přežvykovali šťavnatou zahradní travičku. Únikovou cestu do polí a luk jim chovatelé lehce zahradili dlouhou hadicí. Bylo potřeba dostat je všechny najednou do přepravního vozidla. Chovatelé hasičům poradili, ať si sundají vše, co by mohlo chovnou zvěř zneklidnit, zásahové oděvy, přilby, roušky. Hasiči pak vybudovali z natažených červenobílých výstražných pásek vyhrazenou cestu až k vozidlu, ke své ochraně i případnému usměrnění býčků drželi sedm nastavovacích žebříků. Operace se ve spolupráci s chovateli nakonec podařila bez zranění, zahrada osiřela, zbylo jen několik kravinců k pohnojení… Další tři býčci se pohybovali na náspu a pod náspem v křoví v blízkostí železničních kolejí. Po dohodě se železničáři byla v úseku mezi Hájem ve Slezsku a Děhylovem snížena rychlost na 50 km/hod. Hasičům se po únavné honičce za mladými a hodně rychlými kusy na polích a lukách nakonec podařilo býčky nasměrovat dostatečně daleko od železnice na louku nedaleko kravína, kde skot v klidu ulehl na zem. Podle chovatelů později večer prý uslyší hluk svých čtyřnohých parťáků a pustí se také do svého domovského kravína…" 

Podle mluvčího hasičů pak mohla být obnovena obvyklá rychlost železničních souprav v rizikovém úseku na trati Ostrava-Opava.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy