Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Porubský zámek se pyšní obnoveným portálem s erbem rodu Bzenců. Odhalen byl na Zámeckých slavnostech

Na porubském zámku se uskutečnily už tradiční Zámecké slavnosti. Ty každým rokem připomínají historii této nejstarší stavby Poruby, která byla vybudována na místech bývalé středověké tvrze jako renesanční sídlo Markvartoviců.

Zámek v Ostravě -Porubě už popáté patřil Zámeckým slavnostem. Návštěvníkům připomněly nejen jeho historii, ale také osobnosti, které tuto památku vybudovali a zachránili.

Maria Prusali, organizátorka slavností: “Což jsou dvě osobnosti. Ondřej Bzenec z Markvartovic, urozený rytíř, hejtman opavského knížectví a můj otec Statis Prusalis, který v 90. letech zámek zachránil před plánovanou demolicí.”

Zámek byl v té době zpustlý a navíc značně poškozený požárem. Důležitým momentem Zámeckých slavností bylo odhalení zrestaurovaného zámeckého portálu z roku 1573, kdy byl zámek postaven.

Maria Prusali, organizátorka slavností: “Několik let jsme usilovali o obnovu zámeckého portálu s erbem rodu Bzenců a teprve letos se nám podařilo získat dotaci. Byli jsme úspěšní a jsme velice vděční MS kraji za podporu.”
Jakub Gajda, sochař: “My jsme ještě trošku navíc udělali takovou věc po dohodě s památkáři, že jsme na obě římsy nechali provést pokrytí olověným plechem, aby nedocházelo k zasakování vody hlavně třeba tajícího sněhu do těch horních ploch.”

Právě zatékání do říms byl největší problém destrukce tohoto vzácného artefaktu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy