Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

LÉTA BĚŽÍ: Dny rodin propagují náhradní rodinnou péči v MSK

V Moravskoslezském kraji probíhají Dny rodin. Série tří akcí začala 5. září na hradě Sovinec a pokračovala 12. září na zámku ve Frýdku-Místku, kde získali ocenění nejlepší pěstouni. Poslední zastávkou bude 19. září Zámek Kunín.

Poděkování rodinám za výchovu dětí a také předání informací veřejnosti o možnostech pěstounství. Dny rodin na Sovinci zahájily svou minišňůru po zajímavých místech v kraji.

Jiří Carbol, předseda výboru sociální politiky Moravskoslezského kraje: "Cílem téhle akce je propagovat náhradní rodinnou péči, protože dochází k tomu se postupně utlumuje provoz různých zařízení, kde byly děti, které neměly možnost být ve své biologické rodině. Je potřeba zesílit tu nabídku a zesílit také tu možnost, aby tady byli pěstouni, aby fungoval systém náhradní rodinné péče. Moravskoslezský kraj je jeden z lídrů toho celého, takže já doufám, že se podaří získávat více pěstounů, aby více dětí mohlo být ve svých normálních rodinách."
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "Uvědomme si, že v Moravskoslezském kraji je stále asi 600 dětí, které vyrůstají v dětských domovech. Ne všechny jsou sice právně volné, ale mnoho z nich by mohlo vyrůstat právě v rodinném prostředí. Já bych chtěl tímto poděkovat všem, kteří se rozhodnou nějaké dítě vzít a rozhodnou se být náhradním rodičem nebo pěstounem. Za to velké poděkování."

12. září se akce přesunula na zámek ve Frýdku-Místku. Také tady čekal návštěvníky zajímavý program. Moravskoslezský kraj je jedním z nejúspěšnějších krajů v oblasti náhradní rodinné péče. V regionu je více než 2500 pěstounských rodin. Děti v jejich péči by jinak musely vyrůstat v ústavu. Příběhy náhradních rodin i dětí, které v nich vyrůstaly, by vydaly na několik knih.

Renáta Ochmanová, pěstounka: "My nemáme vlastní děti, nemůžeme mít. Děti jsou úžasné, máme z nich radost. Úplně se nám změnil život."
Vladimír Ochman, pěstoun: "Je to super, že člověk může dát úplně jiný start do života těm dětem, že nemusí být někde v ústavech. Mohou od malička vyrůstat v rodině a prožít normální život."
Renáta Ochmanová, pěstounka: "My jsme se původně chtěli stát adoptivními rodiči, ale protože jsme poznali Klaudinku a rozhodli jsme se, že budeme pěstouni. To byla taková jasná volba."

Zajímavou zkušenost v pozici náhradního rodiče má i Karel Záruba, také on byl na Dnech rodin oceněn.

Karel Záruba, pěstoun: "Byly to střídavé radosti i různé smutky, ale více bylo těch radostí. Jsem velmi rád, že jsme jim mohli ukázat cestu životem. Některé se daly na cestu, kterou jsme jim ukázali, u některých se to nepovedlo, ale více je těch, co se povedlo."

Potvrzuje to i Petra Rychetská, která v rodině Karla Záruby našla tu svou.

Petra Rychetská, dcera Karla Záruby: "Jsem ráda, že jsem mohla vyrůstat v normální rodině a že si mě vzali z dětského domova, že mi ukázali ten smysl rodiny a dali mi krásný start do života. Mohla jsem někomu říkat mamko a taťko. Je to moje rodina."

Už desáté dítě v přechodné péči má aktuálně Jiřina Bořucká, která má i vlastní dospělé děti. Moravskoslezskému kraji pomáhá od ledna roku 2013.

Jiřina Bořucká, pěstounka: "Když se malé najde dítě, tak budeme moc rádi, že se dostane do nové rodiny a tam to pro ni bude úžasné, protože bude mít svou trvalou rodinu. Vždycky to není lehké se loučit s těmi dětmi, ale vždycky máte radost z toho, že to dítě může jít dál, že bude mít krásnou budoucnost."
Jiří Navrátil (KDU-ČSL), náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: "Samozřejmě, nestanu se pěstounem jen tak, že se rozhodnu a chci hned dítě. Musím projít přípravným kurzem, kde náhradní rodinu vybíráme, psychologicky posuzujeme a trvá to jeden rok. Pak je to čekání na dítě. Pak se musím rozhodnout, jestli se chci stát pěstounem trvalým nebo přechodným, který nahrazuje rodinu, aby se dítě nedostalo do dětského domova. To je u této rodiny maximálně 1 rok a pak přechází do náhradní či pěstounské rodiny."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy