Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Stovky návštěvníků si na Dnech NATO vyzkoušely poskytování první pomoci

Záchranáři na Dnech NATO učili formou soutěžní hry poskytovat první pomoc. S odhodláním se do soutěže zapojily stovky návštěvníků. Ti mimo jiné viděli sanitní vozy i speciální techniku. Záchranáři nejen předváděli svou práci, ale také museli opravdu pomáhat. Za oba dny ošetřili 44 lidí.

Pro případ vážných zdravotních obtíží návštěvníků byla na Dnech NATO k dispozici plně vybavená sanitní vozidla a posádky ZZS MSK. Další sanitky se účastnily coby ukázkové v rámci statické části programu, ale byly po celou dobu plně k dispozici pro zásah v případě výskytu mimořádné situace.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "V průběhu soboty a neděle bylo v areálu ošetřeno záchranáři a dalšími subjekty čtyřiačtyřicet návštěvníků. Nikoho z nich nebylo nutno transportovat do nemocnice. U ošetřených se jednalo o stavy interní povahy i úrazy, vesměs lehčího charakteru."

V rámci statických ukázek představily dvě desítky záchranářů svou práci a vybavení veřejnosti, a to i s praktickými ukázkami. Úplnou novinkou byla přítomnost zástupců letecké záchranné služby se součástmi jejich vybavení, k vidění bylo i letos Mobilní simulační centrum – sanitní vozidlo, které záchranářům slouží pro výuku a nácviky odborných činností.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Práci posádky uvnitř vozidla přitom mohli návštěvníci sledovat na obrazovce umístěné venku, protože pracoviště je ve svém interiéru vybaveno mimo jiné i kamerami. K prohlédnutí byla i letos plně vybavená zásahová vozidla, včetně speciálního sanitního automobilu týmu pro speciální činnosti."

Velikým lákadlem nejen pro děti, ale i dospělé návštěvníky, se stala soutěž v poskytování nepřímé srdeční masáže, které se hojně účastnili malí i velcí.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Vždy pětice soutěžících měřila svou dovednost pod kontrolou záchranářů, a to za elektronického hodnocení kvality jejich masáže. Edukace veřejnosti tak probíhala zábavnou formou a přiměla k zapojení stovek návštěvníků. Tato zkušenost ukazuje, že jde o velmi efektivní možnost proškolení laiků v život zachraňujících úkonech. "

Pro velký zájem návštěvníků probíhaly i letos komentované ukázky poskytování přednemocniční neodkladné péče, které záchranáři opakovaně předváděli v prostoru svého stanoviště.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Pro děti byl ve spolupráci s partnerským Nadačním fondem Kryštůfek připraven zábavně-edukační program a po splnění několika úkolů byly odměněny drobnými dárky nadačního fondu a záchranné služby."

Záchranáři koordinovali zdravotnickou péči v místě konání a podíleli se na jejím poskytování. své zástupce měli rovněž ve štábu akce.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy