Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dny NATO hlásí za celý víkend návštěvnost 60 tisíc lidí

Dohromady zhruba 60 tisíc návštěvníků přišlo během víkendu Dny NATO v Ostravě a Dny Vzdušných sil Armády ČR, které se konaly tradičně na letišti v Mošnově. V sobotu bylo diváků přibližně 33 tisíc. Organizátoři hodnotí letošní 21. ročník na výbornou. Návštěvníci se poprvé za historii akce registrovali předem a současně validovali tzv. covidovou kompetenci.

Diváci mohli na letišti sledovat každý den zhruba osm hodin programu, ve kterém byly dynamické ukázky jak ve vzduchu, tak na zemi. Kromě toho si mohli lidé prohlédnout množství strojů na ploše letiště. Byl mezi nimi poprvé víceúčelový letoun F-35 Lightning II italského letectva, který se tak stal prvním letadlem páté generace, jež mohli vidět lidé ve střední Evropě. Také bezpilotní americký prostředek MQ-9 Reaper byl k vidění na jedné z prvních akcí v Evropě.

Překvapením, které pořadatelé připravili na neděli a podařilo se ho uskutečnit odpoledne, když se zlepšilo počasí, byl společný hromadný seskok výsadkářů z české armády a Izraelských obranných sil z transportního letounu CASA C-295. Připomenul spolupráci mezi oběma státy, která trvá od vzniku státu Izrael, přes 70 let. Šlo o první seskok izraelských výsadkářů na českém území od vzniku České republiky.

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000:  "Je jen málo států, se kterými má Česká republika, a dříve mělo Československo, tak dobré vztahy jako s Izraelem. I díky tomu můžeme našim návštěvníkům nabídnout tento jedinečný seskok, protože účast izraelských sil na veřejné akci v Evropě je velmi raritní."

Počasí zřejmě ovlivnilo návštěvnost, ale i program. Sice nepršelo, ale bylo oblačno. V sobotu byl kvůli tomu zrušen seskok polských speciálních sil, který chtěli parašutisté uskutečnit podle GPS souřadnic a skákat ze 3000 metrů, a v neděli se nekonal zahajovací seskok českých a polských parašutistů s vlajkami.

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: "Kvůli počasí se nerušily žádné letové ukázky. Někteří piloti ale nemohli dělat prvky, kdy stoupají po takzvané vertikále, ale šlo o takzvanou flat verzi, při níž stroje létají jenom pod úrovní mraků. Jedna z nejzákladnějších podmínek je, že letoun musí být neustále ve vizuálním kontaktu, to znamená, že se nesmí ztratit ani v mracích, ani za horizontem."

Postup v modernizaci Armády České republiky byl demonstrován například v sektoru letecké techniky, kterou navštívil i premiér České republiky, Andrej Babiš, a ministr obrany ČR, Lubomír Metnar.

Dynamické i statické ukázky všech zúčastněných složek byly neustále obklopeny diváky, kteří velmi často spontánně aplaudovali předvedené výkony. Víkendový program Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR uzavřel společný průlet šestice vrtulníků ve složení – Mi-24/35, Mi-171, W-3A Sokol, UH-60 BlackHawk, AS332 Super Puma a AW109.

V sobotu přijelo hodně návštěvníků z větší dálky i ze zahraničí, zejména z Polska a Slovenska. V minulosti akci navštěvovalo i přes 200.000 lidí. Letos byl počet diváků kvůli koronavirové pandemii omezený maximálně na 40.000 každý den. Za oba dny evidují organizátoři nakonec na 60 tisíc návštěvníků.

V turbulentní době, která z důvodu covidových opatření nepřeje organizování velkých akcí, je vypracování funkčního schématu pro podobné situace nezbytné. Organizátoři akce, ve spolupráci s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (NAKIT) a společností Ticketportal, připravili systém a přehledné návody, jakým způsobem se registrovat, validovat covidové certifikáty a spárovat je se vstupenkou v takové podobě, která umožní oprávněný vstup a rychlé odbavení návštěvníků.

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: "Pokud budou platit v nějaké míře covidová či jiná omezení, neobejde se bez takového systému organizování žádná větší akce, ať už hudební festival nebo sportovní turnaj. Jsme připraveni své zkušenosti poskytnout i dalším organizátorům velkých eventů. Byla to pro nás velká výzva, neměli jsme se kde učit. Ale dnes už můžeme říci, že se systém plně osvědčil a zásadním způsobem napomohl hladkému průběhu akce po stránce návštěvnosti a epidemiologické bezpečnosti."

21. ročník Dnů NATO v Ostravě & Dnů Vzdušných sil AČR 2021 byl v mnoha oblastech opět unikátní. Za jeho úspěšnou realizací stojí velký tým z řad organizátorů, partnerů a institucí.

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: "Bez jejich konání a pomoci by nebylo možné jej uspořádat a chci jim proto touto cestou všem poděkovat. Naše poděkování patří také divákům, kteří nám zachovali přízeň."

Dny NATO jsou největší bezpečnostní přehlídkou v Evropě. Na akci se představily armádní, bezpečnostní a záchranářské jednotky ze 17 zemí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy