Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Poruba má přes 20 tisíc stromů. Zajímavosti o nich se lidé dozvěděli přímo v terénu

Poruba také letos uspořádala komentovanou procházku s arboristou. Lidé se tak přímo v terénu dozvěděli, kolik je stromů v obvodu, jak se o ně pečuje, jak jsou staré a co vše je ohrožuje. Zájem byl velký.

Spoustu informací o městské zeleni se dozvěděli lidé, kteří se vydali na už tradiční naučnou procházku s arboristou. Tentokrát poznávali stromy na sídlišti kolem ulice B. Nikodéma a kontrolovali, v jakém jsou zdravotním stavu a čím vším jsou napadeny.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “Budeme si určitě dost povídat o jmelí, protože tady je hodně stromů napadeno jmelím a budeme si taky povídat o klíněnce jírovcové, protože to je taky problém, který se řeší v poslední době. Určitě shrneme to, jaké druhy dřevin typově taxonem tady jsou, v jakém jsou zdravotním stavu.”
Anketa: účastníci procházky: “Vysadily to studentky Gymnázia Olgy Havlové a esperantská skupina. Za rok to bude 20 let. Jsou krásné, pěkně nám rostou.”
“Ti lidi, kteří provázejí, je vidět, že to mají v malíčku, že tomu rozumí a že je to baví. A ono je to přenosné a tak jsem ráda, že jsem tady.”
“Zajímá nás, co se tady kde pěstuje, roste.”

V Porubě je zhruba 22 tisíc stromů a více jak polovinu z nich tvoří 6 základních druhů. Jsou to většinou lípy, javory a břízy. Přes 60 procent stromů se vysadilo v době, kdy se začaly stavět sídliště.

Jiří Poulík, arborista, Safe Trees: “V těch nových výsadbách si myslím, že toho bude dost už jako novějších různých kultivarů. Dříve to bylo poměrně dost chudší.”

Veškeré stromy má Poruba podrobně zmapované a kdokoli by se chtěl o nich dozvědět více, může se podívat na webovou stránku www.stromypodkontrolou.cz.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy