Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Japonské dny v Ostravě nabídly samuraje, tanec i bojové umění

Dům kultury města Ostravy na dva dny ožil japonskou kulturou. Uskutečnil se tady už 5. ročník festivalu Japonské dny. Ty jsou každým rokem větší a vždy beznadějně vyprodané. Ani letos tomu nebylo jinak.

Samurajské ukázky slavnostně zahájily Japonské dny v Ostravě. Probíhaly v Domě kultury města Ostravy a nabídly mimo jiné ukázky bojového umění, koncert, divadlo, origami i ochutnávku japonské kuchyně.

Silvestr Prajer, skupina Gorin: “To byla ukázka bojové lukostřelby, kdy vlastně jde o to, že nastoupí řada 150 lidí a ti proti sobě střílejí. O japonském luku se tvrdí, že je nejméně přesný a přesto se s ním dá trefovat docela dobře. Ale v tom množství těch šípů, když to lítá, tak vždycky se něco trefí.”

Hideo Suzuki, velvyslanec Japonska v ČR: “Cítím v Ostravě takovou tu lásku k Japonsku a myslím si, že je tady spousta možností, kde by se dalo spolupracovat. Nejedná se pouze o kulturu, ale například o problematiku čisté energie, zpracování odpadu a podobně.”

Letos poprvé na Japonských dnech lidé viděli i módní přehlídku kimon.

Jan Kudla, předseda Česko-japonského kulturního centra: “Je to velmi časově náročné co se týče toho oblékání i těch příprav, takže jsem nechtěl kolegy zatěžovat. Letos jsem je přesvědčil a dopadlo to úžasně.”

Stanislav Bartůněk, skupina Gorin: “Ten nástroj se jmenuje takadai a používá se na klasickou japonskou splétací techniku kumihimo, která je stará zhruba 2 tisíce let.”

Používá se například k výrobě různých šňůrek na dámská kimona, nebo k vyplétání samurajských zbrojí.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy