Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Moravskoslezská záchranka získala významné evropské ocenění

V portugalském Lisabonu skončil v neděli Evropský kongres urgentní medicíny EUSEM 2021. V jeho rámci proběhlo i slavnostní vyhlášení nejlepších organizací, podílejících se na managementu péče o osoby, které poskytla akutní cévní mozková příhoda (CMP). Ocenění předávala mezinárodní iniciativa ANGELS.

Evropská organizace péče o pacienty s CMP (ESO) vydala před několika lety Evropský akční plán pro CMP. V jeho rámci se ukázalo, že při světovém sjednocování péče o pacienty s CMP je velmi funkční systém porovnávání dat o provedených léčebných, ošetřovatelských, ale také technologických a organizačních změnách. 

Lukáš Humpl. mluvčí ZZS MSK: "Angels EMS AWARDS celosvětově sleduje řadu parametrů, ovlivňujících celkový benefit pro pacienty s CMP. Hodnotí se nejen časový aspekt, ale řada dalších ukazatelů, včetně spolupráce s lůžkovými poskytovateli, provozujícími tzv. „iktová centra“."

Skórovací systém ocenění v této oblasti má tři stupně, zlatý, platinový a diamantový. Právě nejvyšší, diamantový status, získala ZZS MSK a také jihomoravští kolegové, spolu se dvěma dalšími organizacemi ze Španělska.

Lukáš Humpl. mluvčí ZZS MSK: "V rámci celé Evropy se tedy jedná o velmi významný úspěch. Svědčí mimo jiné o skutečnosti, že přednemocniční neodkladná péče a urgentní medicína obecně je v České republice poskytována velmi kvalitně. Například právě v péči o pacienty s CMP předčí i velké země a zavedené postupy jsou na nejvyšší možné úrovni."

Cenu pro Zdravotnickou záchrannou službu MSK převzal PhDr. Petr Jaššo, který se řadu let věnuje této problematice a na dosaženém úspěchu má velký podíl díky speciálně zaměřenému výukovému programu pro zaměstnance ZZS MSK, který probíhá ve spolupráci s nemocnicemi.

Lukáš Humpl. mluvčí ZZS MSK: "Záchranáři ošetří každoročně v rámci Moravskoslezského kraje okolo tří tisíc pacientů, které postihne cévní mozková příhoda."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy