Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce Knížecího domu v Jablunkově se blíží konci

Celý MS kraj |

V centru Jablunkova se blíží ke svému konci rekonstrukce jednoho z nejstarších objektů ve městě. Knížecí dům bude od příštího roku sloužit jako Muzeum Trojmezí.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “Momentálně probíhají stavební práce v interiéru. Nezávisle na nich připravujeme podklady pro tvorbu stálé expozice s názvem Krajina a lidé, která by zde měla být veřejnosti zpřístupněna v červnu příštího roku. Probíhá například tvorba a šití replik krojů pro figuríny jablunkovského neboli jackovského kroje, gorolského kroje a dalších textilií, které budou vystaveny. Probíhá tvorba dermoplastických preparátů fauny čili lidově řečeno vycpaniny. Můžeme se zde těšit i na preparáty šelem, konkrétně rysa ostrovida, kdy i ten bude součástí, té stálé expozice.”

Historický objekt vydal při své rekonstrukci zajímavé tajemství.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “V průběhu prací došlo k objevu pozůstatků nebo základů původní pece a také zazděného prostoru, který pravděpodobně sloužil jako udírna. S tímto objevem nebo nálezem se při tvorbě scénáře expozice původně nepočítalo, takže byl dodatečně zahrnut do prohlídkového okruhu a vlastně v té místnosti bude představena veřejnosti nejen ta objevená situace, čili ty základy a ta udírna, ale i také archeologické nálezy, které zde byly učiněny v průběhu rekonstrukce.”

Stavbaři se snaží v historickém objektu postupovat co nejšetrněji.

Pavel Willerth, hlavní stavbyvedoucí: “Stavba v podstatě se blíží k závěru. Veškeré hrubé práce, to znamená rozvody, omítky, betonáže podlah, jsou hotovy. Je dokončena rekonstrukce krovu, kde byly vyměněny veškeré poškozené prvky s nějakým vztahem k historii. To znamená, že nové prvky jsou ručně tesané, snažili jsme se zachovat maximálně historickou autenticitu, střecha je nově pokrytá plechovou krytinou a jdeme do finále. V rámci toho, že budovy by měly být přístupné pro imobilní, proto je vzadu udělána přístavba prosklené plošiny, která bude vzadu přistavěná k objektu, aby se imobilní návštěvníci mohli dostat do 2. patra a prohlédnout si expozice.”

Na průběh prací dohlížejí památkáři, kteří jsou spokojení s přístupem Muzea Těšínska i kraje.

Andrea Staníková, památkářka NPÚ: “Podle všeho to vypadá, že to je jeden z nejstarších objektů v rámci Jablunkova. Je to zapsaná kulturní památka, která dlouhou dobu byla v poměrně špatném stavu aspoň z památkového hlediska. Byla tady spousta závad, spousta nevhodných přístaveb, vestaveb v interiéru, plastová okna na fasádě. My jsme v podstatě ani neměli představu jak ten objekt vypadá. Tím, že se spustila rekonstrukce a zpřístupnění objektu pro potřeby Muzea Těšínska, tak ten objekt tím samozřejmě strašně získá. Protože tam dochází ke spoustě rehabilitací toho objektu. Výměna oken za vhodnější, rehabilitace původních dispozic, dokonce tam došlo i k nálezům, o kterých jsme nevěděli, jako například ta krásná krásná pec nebo prostě další otvory dveřní s výplněmi, o kterých jsme taky nevěděli, protože byly totálně zaskládané nebo přestavěny. Takže z památkového hlediska je to jednoznačně velice pozitivní jako rekonstrukce tady tohohle objektu. Samozřejmě neobešlo se to bez zvýšených nákladů, jak to vždycky u památek bývá, protože při předprojektové přípravě nemůžete počítat úplně se vším. Ale musím prostě pochválit přístup Muzea Těšínska, kteří se k tomu opravdu postavili čelem a potažmo krajského úřadu, kteří ví, jakou mají prostě tady hodnotu a byli ochotni prostě projekt změnit v souladu s památkovými hodnotami.”
Nahlásit chybu


K tématu

Muzeum trojmezí v Jablunkově oslavilo své první výročí s vojáky ze šancí a kněžnou Lukrécií

22. července 2023 10:49 | Jablunkov | Libor Běčák

V centru Jablunkova si lidé mohli v pátek odpoledne připomenout, jak se ve starobylém městě žilo za doby 30leté války. Akci pořádalo Muzeum Těšínska, které tím oslavilo 1. výročí otevření Muzea trojmezí, tedy území tří zemí.

Na jarmarku v Muzeu Těšínska si lidé připomněli dobové vánoční tradice

10. prosince 2023 13:40 | Český Těšín | Libor Běčák

V historické budově Muzea Těšínska v centru Českého Těšína se konal tradiční vánoční jarmark. Lidé se vedle prohlídky jednotlivých expozic mohli zapojit do vánočního programu.

Vánoční jarmark v historické budově Muzea Těšínska

18. prosince 2023 13:27 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V historické budově Muzea Těšínska v centru Českého Těšína se konal tradiční vánoční jarmark. Lidé se vedle prohlídky jednotlivých expozic mohli zapojit do vánočního programu.


Technická závada při nabíjení elektrokoloběžky způsobila požár bytu v Příboře, pět osob zraněno

Dnes 19:44 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

V Příboře v úterý odpoledne hořelo v bytě v 7. nadzemním podlaží bytového domu. Bylo nutné evakuovat jeho obyvatele, což započali policisté, kteří dorazili jako první. Dům muselo opustit celkem 16 osob. Jeden člověk byl odnesen pomocí transportní plachty. Zranilo se celkem pět lidí.

Na hrobu ve Vítkovicích si ustlal bezdomovec. Návštěvníci hřbitova na něj zavolali strážníky

Tak to tady ještě nebylo. Ostravští strážníci museli řešit velmi neobvyklou situaci, kdy je vyděšená seniorka přivolal na hřbitov, že jí na hrobě spí nějaký muž. Ukázalo se, že jde bezdomovce, kterého zmohl alkohol.

Hasiči SDH Karviná-Ráj oslavili na Lodičkách 100 let

Sbor dobrovolných hasičů z Karviné-Ráje uspořádal na Lodičkách slavnost ke 100. výročí založení sboru. Nechyběla ukázka českých i polských hasičských sborů, mše s požehnáním a také vyznamenání zasloužilých hasičů.

Rybáři z Frýdlantu pořádali na řece Ostravici závody Beskydský pstruh

Rybáři z Frýdlantu nad Ostravicí pořádali závody Beskydský pstruh. Do soutěže se zapojilo 26 lovců.

Most v Polance nad Odrou je opět průjezdný, součástí stavby je i cyklostezka

Včera 12:35 | Ostrava-město | Lukáš Zavadil

Po dlouhých 14 měsících uzavírky je most přes řeku Odru v Polance od pondělí 20. května opět průjezdný. Zrekonstruovaný most nyní slouží řidičům, cyklistům i chodcům, součástí mostu je smíšená cyklostezka, kterou vybudovalo město Ostrava. Během rekonstrukce pomáhali i potápěči, kteří za pomoci uhlíkových elektrod odstraňovali základy středového pilíře původního mostu.

Na I/68 nedaleko slovenských hranic havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel

Včera 16:05 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Na silnici I/68 u obce Bystřice mezi Třincem a Jablunkovem v pondělí odpoledne havarovaly dva kamiony a pět osobních vozidel. Na místě zasahují složky IZS, hlášena je jedna zraněná osoba. Silnice ve směru na Slovensko musela být uzavřena.

Tanec Fokus ve větším formátu obsadil zimní stadion

Skvělá atmosféra provázela letošní 9. ročník akce Tanec Fokus, která se poprvé konala v prostorách zimního stadionu. Na ploše se předvedla více než tisícovka tanečníků v celkem 85 choreografiích nejrůznějších tanečních stylů. To vše probíhalo pod dohledem téměř 1 500 diváků.

Policejní vyjednavač učil zdravotníky Karvinské hornické nemocnice reagovat na útočníka

90 zdravotníků Karvinské hornické nemocnice prošlo speciálními kurzy, které je učí, jak reagovat na aktivního útočníka. Nové dovednosti získali pod vedením zkušeného policejního vyjednavače z pražské policejní speciální pořádkové jednotky.

V Havířově-Šumbarku bylo poškozeno plynové potrubí, policisté a hasiči evakuovali desítky lidí

Včera 13:27 | Havířov | Lukáš Zavadil

Pět jednotek hasičů a další složky IZS zasahují v Havířově-Šumbarku. Mělo tam dojít k poškození středotlakého plynového potrubí. Příčina zatím není jasná. Lidé by měli dbát pokynů policistů.

Ve Frýdku-Místku se udržuje na 170 hektarů travnatých ploch

Jarní počasí letos přišlo o něco dřív než loni. Díky tomu vyjely do ulic Frýdku-Místku také dříve sekačky na trávu. Pravidelné kosení je opět v plném proudu. Pracovníci technických služeb v průběhu sezóny udržují na 170 hektarů travnatých ploch.

Muzejní noc v historické budově Muzea Těšínska zavedla návštěvníky do světa módy našich předků

Mezinárodní Den muzeí nabídl návštěvníkům nevšední zážitky a nové pohledy na přítažlivé muzejní aktivity. V historické budově muzea v Českém Těšíně se hosté mohli přenést do světa módy i gastronomie našich předků. Historická budova Těšínského muzea patří k chloubám místní architektury.

Mezi Ostravou a Karvinou dochází kvůli bezpečnosti ke změně organizace dopravy

Mezi Ostravou a Karvinou je silnice bezpečnější. Ředitelství silnic a dálnic se po dohodě s dopravními policisty rozhodlo snížit počet přímých jízdních pruhů a umístění baliset v křižovatkách. Po změně tady nedošlo k žádné dopravní nehodě.

VIDEO: Silniční kontrola skončila zadržením, Slovák nabídl policistům úplatek

Včera 12:10 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Policisté z obvodního oddělení Vrbno pod Pradědem kontrolovali řidiče v obci Světlá Hora. Narazili při tom na řidiče, který neměl během jízdy zapnutý bezpečnostní pás. Na místě obdržel pokutu ve výši 1500 korun, sankci přijal a oznámil, že ji uhradí převodem z účtu. Z banální situace se ale vyklubalo podezření na trestný čin u jeho spolujezdce.

V Dolních Vítkovicích odstartoval první letošní Pojez fest. Jeho součástí byl i Den s Technotrasou

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě zaplnili milovníci dobrého jídla. Uskutečnil se tady už 3. ročník Pojez festu, který zároveň lákal návštěvníky na technické atraktivity Moravskoslezského kraje.

Crossfitové závody v DOV prověřili celkovou zdatnost sportovců

Včera 9:07 | Celý MS kraj | Yvona Fajtová

Dolní oblast Vítkovic v Ostravě patřila klasickým crossfitovým závodům. Ve venkovní tělocvičnu se proměnil prostor u Bolt toweru, kde si změřilo síly i kondičku na 140 soutěžících.

Studenti bruntálské průmyslovky postavili nejnovější Tatrovku, bude sloužit při zimní údržbě v okrese Bruntál

Propojení teorie s praxí je vysněným cílem moha středních i vysokých škol. Dokonale se to povedlo na bruntálské Střední průmyslové škole a obchodní akademii. Ve spolupráci s Tatrou Kopřivnice jako druzí v kraji zdejší studenti sestavili celou nejnovější Tatrovku.

Rekonstrukce Knížecího domu v Jablunkově se blíží konci
Vydáno 5. listopadu 2021 10:48, Celý MS kraj, Libor Běčák
V centru Jablunkova se blíží ke svému konci rekonstrukce jednoho z nejstarších objektů ve městě. Knížecí dům bude od příštího roku sloužit jako Muzeum Trojmezí.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “Momentálně probíhají stavební práce v interiéru. Nezávisle na nich připravujeme podklady pro tvorbu stálé expozice s názvem Krajina a lidé, která by zde měla být veřejnosti zpřístupněna v červnu příštího roku. Probíhá například tvorba a šití replik krojů pro figuríny jablunkovského neboli jackovského kroje, gorolského kroje a dalších textilií, které budou vystaveny. Probíhá tvorba dermoplastických preparátů fauny čili lidově řečeno vycpaniny. Můžeme se zde těšit i na preparáty šelem, konkrétně rysa ostrovida, kdy i ten bude součástí, té stálé expozice.”

Historický objekt vydal při své rekonstrukci zajímavé tajemství.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “V průběhu prací došlo k objevu pozůstatků nebo základů původní pece a také zazděného prostoru, který pravděpodobně sloužil jako udírna. S tímto objevem nebo nálezem se při tvorbě scénáře expozice původně nepočítalo, takže byl dodatečně zahrnut do prohlídkového okruhu a vlastně v té místnosti bude představena veřejnosti nejen ta objevená situace, čili ty základy a ta udírna, ale i také archeologické nálezy, které zde byly učiněny v průběhu rekonstrukce.”

Stavbaři se snaží v historickém objektu postupovat co nejšetrněji.

Pavel Willerth, hlavní stavbyvedoucí: “Stavba v podstatě se blíží k závěru. Veškeré hrubé práce, to znamená rozvody, omítky, betonáže podlah, jsou hotovy. Je dokončena rekonstrukce krovu, kde byly vyměněny veškeré poškozené prvky s nějakým vztahem k historii. To znamená, že nové prvky jsou ručně tesané, snažili jsme se zachovat maximálně historickou autenticitu, střecha je nově pokrytá plechovou krytinou a jdeme do finále. V rámci toho, že budovy by měly být přístupné pro imobilní, proto je vzadu udělána přístavba prosklené plošiny, která bude vzadu přistavěná k objektu, aby se imobilní návštěvníci mohli dostat do 2. patra a prohlédnout si expozice.”

Na průběh prací dohlížejí památkáři, kteří jsou spokojení s přístupem Muzea Těšínska i kraje.

Andrea Staníková, památkářka NPÚ: “Podle všeho to vypadá, že to je jeden z nejstarších objektů v rámci Jablunkova. Je to zapsaná kulturní památka, která dlouhou dobu byla v poměrně špatném stavu aspoň z památkového hlediska. Byla tady spousta závad, spousta nevhodných přístaveb, vestaveb v interiéru, plastová okna na fasádě. My jsme v podstatě ani neměli představu jak ten objekt vypadá. Tím, že se spustila rekonstrukce a zpřístupnění objektu pro potřeby Muzea Těšínska, tak ten objekt tím samozřejmě strašně získá. Protože tam dochází ke spoustě rehabilitací toho objektu. Výměna oken za vhodnější, rehabilitace původních dispozic, dokonce tam došlo i k nálezům, o kterých jsme nevěděli, jako například ta krásná krásná pec nebo prostě další otvory dveřní s výplněmi, o kterých jsme taky nevěděli, protože byly totálně zaskládané nebo přestavěny. Takže z památkového hlediska je to jednoznačně velice pozitivní jako rekonstrukce tady tohohle objektu. Samozřejmě neobešlo se to bez zvýšených nákladů, jak to vždycky u památek bývá, protože při předprojektové přípravě nemůžete počítat úplně se vším. Ale musím prostě pochválit přístup Muzea Těšínska, kteří se k tomu opravdu postavili čelem a potažmo krajského úřadu, kteří ví, jakou mají prostě tady hodnotu a byli ochotni prostě projekt změnit v souladu s památkovými hodnotami.”
Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000028299/rekonstrukce-knizeciho-domu-v-jablunkove-se-blizi-konci