Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce Knížecího domu v Jablunkově se blíží konci

V centru Jablunkova se blíží ke svému konci rekonstrukce jednoho z nejstarších objektů ve městě. Knížecí dům bude od příštího roku sloužit jako Muzeum Trojmezí.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “Momentálně probíhají stavební práce v interiéru. Nezávisle na nich připravujeme podklady pro tvorbu stálé expozice s názvem Krajina a lidé, která by zde měla být veřejnosti zpřístupněna v červnu příštího roku. Probíhá například tvorba a šití replik krojů pro figuríny jablunkovského neboli jackovského kroje, gorolského kroje a dalších textilií, které budou vystaveny. Probíhá tvorba dermoplastických preparátů fauny čili lidově řečeno vycpaniny. Můžeme se zde těšit i na preparáty šelem, konkrétně rysa ostrovida, kdy i ten bude součástí, té stálé expozice.”

Historický objekt vydal při své rekonstrukci zajímavé tajemství.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “V průběhu prací došlo k objevu pozůstatků nebo základů původní pece a také zazděného prostoru, který pravděpodobně sloužil jako udírna. S tímto objevem nebo nálezem se při tvorbě scénáře expozice původně nepočítalo, takže byl dodatečně zahrnut do prohlídkového okruhu a vlastně v té místnosti bude představena veřejnosti nejen ta objevená situace, čili ty základy a ta udírna, ale i také archeologické nálezy, které zde byly učiněny v průběhu rekonstrukce.”

Stavbaři se snaží v historickém objektu postupovat co nejšetrněji.

Pavel Willerth, hlavní stavbyvedoucí: “Stavba v podstatě se blíží k závěru. Veškeré hrubé práce, to znamená rozvody, omítky, betonáže podlah, jsou hotovy. Je dokončena rekonstrukce krovu, kde byly vyměněny veškeré poškozené prvky s nějakým vztahem k historii. To znamená, že nové prvky jsou ručně tesané, snažili jsme se zachovat maximálně historickou autenticitu, střecha je nově pokrytá plechovou krytinou a jdeme do finále. V rámci toho, že budovy by měly být přístupné pro imobilní, proto je vzadu udělána přístavba prosklené plošiny, která bude vzadu přistavěná k objektu, aby se imobilní návštěvníci mohli dostat do 2. patra a prohlédnout si expozice.”

Na průběh prací dohlížejí památkáři, kteří jsou spokojení s přístupem Muzea Těšínska i kraje.

Andrea Staníková, památkářka NPÚ: “Podle všeho to vypadá, že to je jeden z nejstarších objektů v rámci Jablunkova. Je to zapsaná kulturní památka, která dlouhou dobu byla v poměrně špatném stavu aspoň z památkového hlediska. Byla tady spousta závad, spousta nevhodných přístaveb, vestaveb v interiéru, plastová okna na fasádě. My jsme v podstatě ani neměli představu jak ten objekt vypadá. Tím, že se spustila rekonstrukce a zpřístupnění objektu pro potřeby Muzea Těšínska, tak ten objekt tím samozřejmě strašně získá. Protože tam dochází ke spoustě rehabilitací toho objektu. Výměna oken za vhodnější, rehabilitace původních dispozic, dokonce tam došlo i k nálezům, o kterých jsme nevěděli, jako například ta krásná krásná pec nebo prostě další otvory dveřní s výplněmi, o kterých jsme taky nevěděli, protože byly totálně zaskládané nebo přestavěny. Takže z památkového hlediska je to jednoznačně velice pozitivní jako rekonstrukce tady tohohle objektu. Samozřejmě neobešlo se to bez zvýšených nákladů, jak to vždycky u památek bývá, protože při předprojektové přípravě nemůžete počítat úplně se vším. Ale musím prostě pochválit přístup Muzea Těšínska, kteří se k tomu opravdu postavili čelem a potažmo krajského úřadu, kteří ví, jakou mají prostě tady hodnotu a byli ochotni prostě projekt změnit v souladu s památkovými hodnotami.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy