Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce Knížecího domu v Jablunkově se blíží konci

Celý MS kraj |

V centru Jablunkova se blíží ke svému konci rekonstrukce jednoho z nejstarších objektů ve městě. Knížecí dům bude od příštího roku sloužit jako Muzeum Trojmezí.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “Momentálně probíhají stavební práce v interiéru. Nezávisle na nich připravujeme podklady pro tvorbu stálé expozice s názvem Krajina a lidé, která by zde měla být veřejnosti zpřístupněna v červnu příštího roku. Probíhá například tvorba a šití replik krojů pro figuríny jablunkovského neboli jackovského kroje, gorolského kroje a dalších textilií, které budou vystaveny. Probíhá tvorba dermoplastických preparátů fauny čili lidově řečeno vycpaniny. Můžeme se zde těšit i na preparáty šelem, konkrétně rysa ostrovida, kdy i ten bude součástí, té stálé expozice.”

Historický objekt vydal při své rekonstrukci zajímavé tajemství.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “V průběhu prací došlo k objevu pozůstatků nebo základů původní pece a také zazděného prostoru, který pravděpodobně sloužil jako udírna. S tímto objevem nebo nálezem se při tvorbě scénáře expozice původně nepočítalo, takže byl dodatečně zahrnut do prohlídkového okruhu a vlastně v té místnosti bude představena veřejnosti nejen ta objevená situace, čili ty základy a ta udírna, ale i také archeologické nálezy, které zde byly učiněny v průběhu rekonstrukce.”

Stavbaři se snaží v historickém objektu postupovat co nejšetrněji.

Pavel Willerth, hlavní stavbyvedoucí: “Stavba v podstatě se blíží k závěru. Veškeré hrubé práce, to znamená rozvody, omítky, betonáže podlah, jsou hotovy. Je dokončena rekonstrukce krovu, kde byly vyměněny veškeré poškozené prvky s nějakým vztahem k historii. To znamená, že nové prvky jsou ručně tesané, snažili jsme se zachovat maximálně historickou autenticitu, střecha je nově pokrytá plechovou krytinou a jdeme do finále. V rámci toho, že budovy by měly být přístupné pro imobilní, proto je vzadu udělána přístavba prosklené plošiny, která bude vzadu přistavěná k objektu, aby se imobilní návštěvníci mohli dostat do 2. patra a prohlédnout si expozice.”

Na průběh prací dohlížejí památkáři, kteří jsou spokojení s přístupem Muzea Těšínska i kraje.

Andrea Staníková, památkářka NPÚ: “Podle všeho to vypadá, že to je jeden z nejstarších objektů v rámci Jablunkova. Je to zapsaná kulturní památka, která dlouhou dobu byla v poměrně špatném stavu aspoň z památkového hlediska. Byla tady spousta závad, spousta nevhodných přístaveb, vestaveb v interiéru, plastová okna na fasádě. My jsme v podstatě ani neměli představu jak ten objekt vypadá. Tím, že se spustila rekonstrukce a zpřístupnění objektu pro potřeby Muzea Těšínska, tak ten objekt tím samozřejmě strašně získá. Protože tam dochází ke spoustě rehabilitací toho objektu. Výměna oken za vhodnější, rehabilitace původních dispozic, dokonce tam došlo i k nálezům, o kterých jsme nevěděli, jako například ta krásná krásná pec nebo prostě další otvory dveřní s výplněmi, o kterých jsme taky nevěděli, protože byly totálně zaskládané nebo přestavěny. Takže z památkového hlediska je to jednoznačně velice pozitivní jako rekonstrukce tady tohohle objektu. Samozřejmě neobešlo se to bez zvýšených nákladů, jak to vždycky u památek bývá, protože při předprojektové přípravě nemůžete počítat úplně se vším. Ale musím prostě pochválit přístup Muzea Těšínska, kteří se k tomu opravdu postavili čelem a potažmo krajského úřadu, kteří ví, jakou mají prostě tady hodnotu a byli ochotni prostě projekt změnit v souladu s památkovými hodnotami.”




Nahlásit chybu


K tématu

Muzeum trojmezí v Jablunkově oslavilo své první výročí s vojáky ze šancí a kněžnou Lukrécií

22. července 2023 10:49 | Jablunkov | Libor Běčák

V centru Jablunkova si lidé mohli v pátek odpoledne připomenout, jak se ve starobylém městě žilo za doby 30leté války. Akci pořádalo Muzeum Těšínska, které tím oslavilo 1. výročí otevření Muzea trojmezí, tedy území tří zemí.

Na jarmarku v Muzeu Těšínska si lidé připomněli dobové vánoční tradice

10. prosince 2023 13:40 | Český Těšín | Libor Běčák

V historické budově Muzea Těšínska v centru Českého Těšína se konal tradiční vánoční jarmark. Lidé se vedle prohlídky jednotlivých expozic mohli zapojit do vánočního programu.

V Muzeu Těšínska můžete vidět eleganci ohýbaného dřeva

12. května 2023 10:35 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V historické budově Muzea Těšínska v Českém Těšíně je k vidění výstava nábytku z ohýbaného dřeva. Jeho výroba s městem přímo souvisí.


V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Dnes 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Dnes 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

AZ Havířov bojuje ve finále o postup do 1. ligy, fanoušci jsou nadšení

Klubu i fanouškům se splnil sen. AZ bojuje ve finále o postup do první ligy. Stav po druhém zápase je 1:1. Tým nyní čekají dva zápasy v Chomutově.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

Dnes 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Dnes 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

Odboráři z Liberty: přicházejí jen špatné signály

Situace v ostravské huti Liberty je stále složitá. Výroba byla utlumena, už zhruba 1000 zaměstnanců společnost opustilo, ostatní nepracují a dostávají 70 procent platu. MS kraj velmi stojí o to, aby se kritická situace, která vznikla mimo jiné i neschopností Liberty platit za energie, co nejdříve vyřešila.

Krnovská nemocnice má jako první v Česku unikátní transportní systém vzorků

Včera 18:41 | Celý MS kraj | Karel Soukop

Jamajský sprinter Usain Bolt uběhne 250 metrů za cca 23 sekund. Stejnou rychlostí nyní běhají po areálu krnovské nemocnice laboratorní vzorky v novém přepravním systému. Rychlostí 8 až 10 metrů za sekundu jsou transportovány z vyšetřoven do laboratoří nemocnice.

Koloběžkář bez přilby skončil po nehodě u Třince v ohrožení života v nemocnici

17. dubna 2024 20:29 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Zdravotnická záchranná služba zasahovala ve středu ráno u vážně zraněného koloběžkáře v třinecké místní části Oldřichovice. Lékař ho musel kvůli vážným zraněním uvést do umělého spánku a v ohrožení života ho vrtulník přepravil do nemocnice.

Rekonstrukce Knížecího domu v Jablunkově se blíží konci
Vydáno 5. listopadu 2021 10:48, Celý MS kraj, Libor Běčák
V centru Jablunkova se blíží ke svému konci rekonstrukce jednoho z nejstarších objektů ve městě. Knížecí dům bude od příštího roku sloužit jako Muzeum Trojmezí.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “Momentálně probíhají stavební práce v interiéru. Nezávisle na nich připravujeme podklady pro tvorbu stálé expozice s názvem Krajina a lidé, která by zde měla být veřejnosti zpřístupněna v červnu příštího roku. Probíhá například tvorba a šití replik krojů pro figuríny jablunkovského neboli jackovského kroje, gorolského kroje a dalších textilií, které budou vystaveny. Probíhá tvorba dermoplastických preparátů fauny čili lidově řečeno vycpaniny. Můžeme se zde těšit i na preparáty šelem, konkrétně rysa ostrovida, kdy i ten bude součástí, té stálé expozice.”

Historický objekt vydal při své rekonstrukci zajímavé tajemství.

David Pindur, historik, Muzeum Těšínska: “V průběhu prací došlo k objevu pozůstatků nebo základů původní pece a také zazděného prostoru, který pravděpodobně sloužil jako udírna. S tímto objevem nebo nálezem se při tvorbě scénáře expozice původně nepočítalo, takže byl dodatečně zahrnut do prohlídkového okruhu a vlastně v té místnosti bude představena veřejnosti nejen ta objevená situace, čili ty základy a ta udírna, ale i také archeologické nálezy, které zde byly učiněny v průběhu rekonstrukce.”

Stavbaři se snaží v historickém objektu postupovat co nejšetrněji.

Pavel Willerth, hlavní stavbyvedoucí: “Stavba v podstatě se blíží k závěru. Veškeré hrubé práce, to znamená rozvody, omítky, betonáže podlah, jsou hotovy. Je dokončena rekonstrukce krovu, kde byly vyměněny veškeré poškozené prvky s nějakým vztahem k historii. To znamená, že nové prvky jsou ručně tesané, snažili jsme se zachovat maximálně historickou autenticitu, střecha je nově pokrytá plechovou krytinou a jdeme do finále. V rámci toho, že budovy by měly být přístupné pro imobilní, proto je vzadu udělána přístavba prosklené plošiny, která bude vzadu přistavěná k objektu, aby se imobilní návštěvníci mohli dostat do 2. patra a prohlédnout si expozice.”

Na průběh prací dohlížejí památkáři, kteří jsou spokojení s přístupem Muzea Těšínska i kraje.

Andrea Staníková, památkářka NPÚ: “Podle všeho to vypadá, že to je jeden z nejstarších objektů v rámci Jablunkova. Je to zapsaná kulturní památka, která dlouhou dobu byla v poměrně špatném stavu aspoň z památkového hlediska. Byla tady spousta závad, spousta nevhodných přístaveb, vestaveb v interiéru, plastová okna na fasádě. My jsme v podstatě ani neměli představu jak ten objekt vypadá. Tím, že se spustila rekonstrukce a zpřístupnění objektu pro potřeby Muzea Těšínska, tak ten objekt tím samozřejmě strašně získá. Protože tam dochází ke spoustě rehabilitací toho objektu. Výměna oken za vhodnější, rehabilitace původních dispozic, dokonce tam došlo i k nálezům, o kterých jsme nevěděli, jako například ta krásná krásná pec nebo prostě další otvory dveřní s výplněmi, o kterých jsme taky nevěděli, protože byly totálně zaskládané nebo přestavěny. Takže z památkového hlediska je to jednoznačně velice pozitivní jako rekonstrukce tady tohohle objektu. Samozřejmě neobešlo se to bez zvýšených nákladů, jak to vždycky u památek bývá, protože při předprojektové přípravě nemůžete počítat úplně se vším. Ale musím prostě pochválit přístup Muzea Těšínska, kteří se k tomu opravdu postavili čelem a potažmo krajského úřadu, kteří ví, jakou mají prostě tady hodnotu a byli ochotni prostě projekt změnit v souladu s památkovými hodnotami.”




Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000028299/rekonstrukce-knizeciho-domu-v-jablunkove-se-blizi-konci