Třincem se kolem půl desáté večer rozezněly varovné výstražné sirény. K areálu železáren se vzápětí začaly sjíždět jednotky integrovaného záchranného systému.
Honza W., obyvatel Třince: "Chvíli před půl desátou večer jsem zaslechl hlášení a sirénu. Moc tomu nebylo rozumět, ale bylo varování v souvislosti s havárií v železárnách. Bál jsem se, že jim bouchl zásobník plynu, který se tam před časem opravoval. Ale přesné informace zatím nemáme."
Třinecké železárny později rozhodly o preventivním odstavení vysokých pecí i válcoven.
Petra Macková Jurásková, mluvčí Třineckých železáren: "Došlo k blíže nespecifickému úniku vysokopecního plynu. Aktuálně zjišťujeme, v jakém rozsahu. Z tohoto důvodu doporučujeme obyvatelům v okolí pozavírat okna a nevětrat. Zatím víme, že to není ve vysoké koncentraci. Je svolána havarijní komise Energetiky Třinec, která spravuje plynojem, z něhož byl únik hlášen. Pravděpodobně jde o technickou závadu."
Událost zaznamenala čidla a byl aktivován havarijní systém.
Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: „Na místo bylo vysláno osm jednotek hasičů - jako první podniková jednotka z Třineckých železáren, následně hasiči ze stanic HZS Moravskoslezského kraje v Třinci, Frýdku- Místku, Českém Těšíně a Ostravě-Zábřehu, spolu s nimi dobrovolné jednotky obcí Bystřice, Frýdek a Třinec-Guty. Hasiči po příjezdu na místo a po provedení průzkumu postupovali podle havarijní karty zpracované na tento typ události. Havarijní karta popisuje jednotlivé činnosti všech zapojených subjektů - od provozovatele až po jednotlivé složky integrovaného záchranného systému.“
Věra Palkovská, primátorka Třince: "Podle informací, které mám v této chvíli k dispozici, došlo v areálu Třineckých železáren k technické havárii, při které unikl vysokopecní plyn. Jsem v kontaktu se složkami IZS a ve firmě pracuje havarijní komise společně s hasiči. Přestože se nemá jednat o vysokou koncentraci, lidem ve městě doporučujeme nevycházet a nevětrat."
Ve spolupráci Policií ČR a Městskou policií Třinec bylo uzavřeno okolí plynojemu v okruhu o průměru přibližně dva kilometry, obyvatelé byli varováni sirénami s varovným signálem “chemická havárie”.
Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: „Operační středisko zároveň podle postupů v havarijní kartě informovalo jak představitele města, tak pověřené osoby z přilehlých obchodů či sportovních zařízení. Na blízké železniční trati byla zastavena doprava. V průběhu celého zásahu nebyly v zóně ohrožení ani v dalších vytipovaných lokalitách naměřeny nebezpečné koncentrace plynu, lidem nehrozilo nebezpečí."
Okolo dvaadvacáté hodiny byl únik plynu zastaven.
René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "Únik plynu byl zastaven, hasiči provádějí monitoring. Naše hlídky nadále zůstávají podle havarijní karty na stanovištích a vyčkávají na odborné stanovisko hasičů."
Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: „Zasahující hasiči prováděli ještě další hodinu monitoring ovzduší v oblasti, do průzkumu se zapojilo několik samostatných skupin s detektory. Signál sirén informující o ukončení chemické havárie zazněl krátce před půl jedenáctou."
Ve 23:20 policie informovala, že opatření byla ukončena.
René Černohorský, mluvčí PČR MSK: "K evakuaci a zranění osob nedošlo, uniklý plyn se rozptýlil."
Havarijní karta je součást vnějšího havarijního plánu - ten slouží k odvrácení nebo omezení bezprostředního ohrožení havárií a k odstranění způsobených následků, zpracovává ho hasičský záchranný sbor kraje.