Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Dveřmi otevřených chrámů prošlo 225 tisíc lidí. Skokanem roku je „šikmý kostel“ v Karviné

Téměř čtvrt milionu návštěvnických vstupů napočítali průvodci v kostelích zapojených do projektu Otevřené chrámy. Svatostánky ve velkých městech, ale i menší kostelíky na vesnicích se staly v druhém roce pandemie turisty vyhledávanými místy. Biskupství ostravsko-opavské ve spolupráci s Moravskoslezským krajem nabídlo v 5. ročníku projektu prohlídku 33 kostelů a dvou kostelních věží. Do šesti kostelů se mohou zájemci přijít podívat i po skončení turistické sezóny. Jsou otevřeny celoročně.

Když před pěti lety projekt začínal, bylo do něj zapojeno 29 kostelů a 3 kostelní věže s vyhlídkou na město. Nabídka se rok od roku proměňuje.

Pavel Siuda, mluvčí Biskupství ostravsko-opavského: "V letošním roce se do Otevřených chrámů zapojily poprvé dřevěný kostel sv. Bedřicha v Bílé, kostel sv. Jana Křtitele ve Frenštátě pod Radhoštěm a tři církevní objekty, které prošly nákladnou rekonstrukcí – kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku, konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě a kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu. Poslední zmíněný dostal roli v reklamním spotu, který letos podpořil kampaň Otevřených chrámů na sociálních sítích."

Nejvíc lidí přišlo do kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti

Nejnavštěvovanějším místem byla v období od 29. 5. do 31. 10. 2021 kaple sv. Cyrila a Metoděje na Radhošti, kterou navštívilo celkem 66 714 zájemců. Návštěvnost přesahující 20 tisíc návštěv zaznamenali v kostele sv. Maxmiliána na Hukvaldech, na poutním místě Cvilín u Krnova a ve štramberském kostele sv. Jana Nepomuckého. Pětici prvních uzavírá katedrála Božského Spasitele v Ostravě, do níž v čase vyhrazeném turistům vstoupilo více než 15 tisíc návštěvníků.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu: "Jsem rád, že se v tomto roce veřejnosti otevřelo více chrámů než v minulých letech, a také návštěvnost s počtem téměř 225 tisíc osob byla mile překvapující. Jde vidět, že možnost navštívit chrám mimo bohoslužby či společenské akce je pro lidi atraktivní a dává příležitost více poznat naši historii či se na chvíli zastavit a mít čas pro přemýšlení nad skutečnostmi, které nás přesahují."

Jako jeden z iniciátoru projektu se každoročně vydává některé z kostelů osobně navštívit. Letos si vybral obnovenou konkatedrálu.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu: "Návštěva zrekonstruované konkatedrály Nanebevzetí Panny Marie v Opavě na mne zapůsobila velmi okouzlujícím dojmem. Snoubí se v ní několik architektonických stylů. Vznikla zde galerie se sakrálním tematikou a fascinující je i kaple sv. Anny."

Čtenáři románu „Šikmý kostel“ ztrojnásobili návštěvnost

Mezi první desítkou kostelů s největší návštěvností se letos poprvé objevil kostel sv. Petra z Alkantary v Karviné-Dolech. Tzv. „šikmý kostel“, který proslavily romány spisovatelky Karin Lednické, se stal doslova skokanem roku. V předchozích ročnících se návštěvnost držela na úrovni okolo 3 000 hostů. Letos mediální popularita kostela zvedla zájem až téměř k desetitisícům návštěvníků.

Tereza Ondruszová, předsedkyně spolku Za starou Karvinou: "V letošní turistické sezóně zavítalo do staré Karviné mnohonásobně více návštěvníků než v předchozích letech, a to nejen z Karvinska a Ostravska, ale také z celé České republiky i ze zahraničí."

Spolek v letošním roce vedle kostela poprvé postavil „šikmý stánek“, kde jeho členové zájemcům nabízeli suvenýry s motivem kostela, repliky historických fotografií i mapku dnes již zaniklé části města. Právě o tu mají turisté velký zájem. Chtějí více poznat místa, o nichž zatím jen četli.

Tereza Ondruszová, předsedkyně spolku Za starou Karvinou: "Nárůstu zájmu významně napomohl úspěch románové trilogie Šikmý kostel od Karin Lednické, jejíž čtenáři představují nemalou část těch, kteří do staré Karviné vážili cestu."

Celoročně zůstává otevřeno šest kostelů

Přestože projekt Otevřené chrámy pro letošní rok skončil, zůstávají ještě některé kostely dál otevřené.

Pavel Siuda, mluvčí Biskupství ostravsko-opavského: "Zájemci o individuální prohlídku se dostanou mimo čas pravidelných bohoslužeb například do katedrály Božského Spasitele v Ostravě, dřevěného kostela sv. Michaela archanděla v Řepištích nebo chrámu sv. Jakuba v Místku. V letošním roce se k nim po nákladných rekonstrukcích přidávají kostel Nejsvětější Trojice ve Fulneku, konkatedrála Nanebevzetí Panny Marie v Opavě a kostel Neposkvrněného Početí Panny Marie ve Starém Městě u Bruntálu. Více informací o otevírací době jednotlivých kostelů najdete na diecézních stránkách www.doo.cz/otevrenechramy."

V projektu, který podpořil v tomto roce Moravskoslezský kraj částkou ve výši 1,3 mil korun, plánuje diecéze pokračovat. 

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu: "Domnívám se, že tento projekt si naši podporu plně zaslouží. Budu tedy navrhovat, aby podpora kraje byla i v roce 2022, a jsem přesvědčen, že mě kolegové podpoří."
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy