Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zakazuje se pořádání adventních trhů a konzumace alkoholu na veřejnosti, omezí se akce a hospody musí zavřít ve 22:00

V noci ze čtvrtku na pátek začne platit po dobu 30 dní nouzový stav. Vláda v této souvislosti vydala řadu nových mimořádných opatření. Ta začnou platit v pátek v 18:00. Zakazuje se pořádání adventních trhů a konzumace alkoholu na veřejnosti. Hospody a restaurace budou muset opět zavírat ve 22:00. Kulturní, sportovní a vzdělávací akce se budou moci pořádat pouze do kapacity 1000 lidí. Další běžné hromadné akce, jako jsou různé oslavy nebo svatby se omezují na maximálně 100 lidí.

Situace s šířící nákazou nemoci covid-19 je kritická a vláda proto přikročila opět k dalším razantním opatřením. S účinností od půlnoci ze čtvrtku na pátek vyhlásila nouzový stav, který bude platit 30 dní.

Andrej Babiš, premiér v demisi: "Ty opatření, které jsme plánovali až od neděle půlnoci, jsme se rozhodli defacto aplikovat okamžitě. Znamená to, že vláda dospěla k názoru, že z důvodů ohrožení zdraví a v souvislosti s prokázáním výskytu koronaviru jsme vyhlásili nouzový stav na dobu 30 dnů. Podle našeho názoru byly naplněny podmínky pro vyhlášení nouzového stavu."

Podle modelací by se měla situace v oblasti šíření nákazy jen zhoršovat. Ke kulminaci by podle odborníků mělo dojít kolem vánočních svátků. V počátku prosince je možné očekávat 6 až 7 tisíc hospitalizovaných denně. Z toho až tisícovku na jednotkách intenzivní péče. V návaznosti na to zavedla vláda také řadu přísnějších opatření, která už známe z minulosti.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví v demisi: "Stále platí veškeré podmínky pro vstup do služeb a restaurací. Ten systém O-N. Tady se nic nemění. A nad rámec dosavadních regulací se zakazuje přítomnost veřejnosti v provozovnách stravovacích služeb, hudebních, tanečních, herních a podobných, společenských klubech a diskotékách, hernách a casinech v čase mezi 22:00 až 4:59. Dále se zakazuje provozování vánočních adventních trhů. Jako takových s výjimkou prodeje vánočních stromků a kaprů. Dále se zakazuje konzumace alkoholických nápojů na veřejně přístupných místech s výjimkou vnitřních prostor stravovacích služeb.

Také se zakazuje konzumace potravin v nákupních centrech, nejde-li o oddělené prostory restaurace. Týká se to tedy zejména food courtů. Je možné si pouze koupit jídlo sebou a nikoliv na místě. Dochází i ke zpřísnění stávajících omezení pro konání hromadných akcí.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví v demisi: "V případě obecných hromadných akcí, volnočasových aktivit dětí a dospělých, kdy aktuálně je maximální počet osob omezen na 1000. Nově tedy maximálně 100 osobám bude umožněn přístup na tyto akce. Jde o různé oslavy, večírky, plesy a podobně. S jedinou výjimkou, a to jsou pohřby. Další oblast jsou kulturní, sportovní a vzdělávací akce, které mají zvláštní úpravu. Divadlo, film, hudba. Tady doposud nebyla žádná početní hranice pro vstup. Nově bude povolena maximální obsazenost 1 000 osob."

Otevřela se také diskuze o povinném očkování pro profese ve zdravotnictví, v sociálních službách a u bezpečnostních složek. A také pro seniory nad 60 let. Na základě vývoje hospitalizace je vláda také přesvědčena, že možná povinnost očkovat se by měla být už od 50 let.

Adam Vojtěch, ministr zdravotnictví v demisi: "Kdybychom neměli vakcinaci, tak ty jednotky intenzivní péče jsou naprosto zahlcené. A naopak, kdybychom tady měli mnohem vyšší proočkovanost, tak tady vůbec dnes nestojíme. Vůbec vláda neřeší nouzový stav a nemocnice by to velmi lehce zvládly."

Andrej Babiš, premiér v demisi: "Očkování je jediné řešení pandemie covid-19 a já znovu chci apelovat na všechny, aby skutečně nevěřili různým dezinformacím. Že se jedná o experimentální vakcínu. Není to pravda. Dnes doporučila Evropská komise, aby ty certifikáty o očkování měly platnost 9 měsíců od druhé dávky. Je to doporučení a já předpokládám, že ministerstvo zdravotnictví to bude akceptovat. Další dobrá zpráva je, že Evropská komise a Evropská léková agentura schválila vakcínu pro děti od 5 do 11 let. A tato vakcína od firmy Pfizer bude dodána do všech členských zemí ve stejný den. A to 20. prosince 2021.

Česká republika obdrží 300 tisíc těchto vakcín. Vláda chce zároveň navyšovat kapacitu očkovacích center, aby byla schopna očkovat opět až 120 tisíc vakcín denně.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy