Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé z Ostravska se v pandemii vrhli na sousedské projekty, nyní mohou získat další granty na své nápady

I v době mnoha omezení a karantén prokazují lidé svoji kreativitu a houževnatost. Namísto sezení doma se vrhli na zlepšování okolí, v němž žijí. Upravují stezky, budují zahrádky pro seniory i hřiště pro děti nebo grilovací plácky pro sousedská setkání. Společenského života se nevzdali, jen jej přizpůsobili stávajícím podmínkám. Do programu Dokážeme víc, který tyto nápady pomáhá financovat, se zapojili už tisíce lidí. Další mohou grant pro svůj projekt získat právě teď.

Andrea Studihradová, grantový program Dokážeme víc: "Ukazuje se, že když lidé nemohou ven za společenským vyžitím, přinesou si ho k sobě, do blízkosti svého bydliště. Máme velkou radost, že pandemie nesnížila počet sousedských projektů, naopak. Lidem evidentně potřebu sociálního kontaktu, sportovního vyžití nebo kultury saturují."

Za poslední tři roky z něj lidé na zlepšení svého okolí získali přes deset miliónů korun. V Orlové Lutyni začali lidé pořádat komunitní večeře se společným vařením. V Ostravě–Martinově se pustili do budování komunitní zahrady. Pořídili stoly, lavice a uspořádali první zahradní slavnost s workshopy. V prostorách zahrady také připravili truhlíky, které nabídli k pronájmu dalším rodinám 

Organizátoři: "A tak se vybudování komunitní zahrady stalo symbolem podpory vztahů i aktivizace rodin.“ 

Společná odpočinková setkání s opékáním, grilováním a soutěžemi probíhají teď v zahradě každý pátek.

Andrea Studihradová, grantový program Dokážeme víc: "Začíná to obvykle myšlenkou jednoho či dvou lidí. Touhou opravit nebo zvelebit místo, v němž žijí nebo tráví volný čas. Za finanční pomoci grantu z Dokážeme víc, který nabízí Nadace VIA a Česká spořitelna, pak staví knihobudky, renovují turistické trasy, staví altánky pro společná setkání nebo vysazují aleje."

Společné práce jsou často příležitostí, mnohdy i první, pro vzájemná setkání lidí z okolí. Například obyvatelé ze Svatého Jana nad Malší sázeli nové stromořadí.

Michal Bláha, jeden z organizátorů projektu: "Cílem bylo navrátit zdejší krajině její rozmanitost a přispět k zadržování vody v ní. Zároveň jsme ale chtěli prolomit ledy mezi starousedlíky a novými sousedy. Navzájem se moc neznali a díky společné výsadbě stromů měli skvělou příležitost to změnit."

I organizace brigád se ale musela přizpůsobit pandemii.

Kamila Zatloukalová, organizátorka projektu: "Jeden čas jsme se na pracích střídali po rodinách, abychom se kvůli nařízením navzájem nepotkávali."

Jak získat peníze na svůj nápad?

Nové projekty je možné přihlašovat na webu www.dokazemevic.cz i nyní.

Andrea Studihradová, grantový program Dokážeme víc: "Nové žádosti přijímáme do 9. ledna. Pokud uspějete, budete moci finanční podporu na svůj projekt čerpat už od března 2022."

Není potřeba být spolek ani jiná oficiální organizace. Stačí trojice lidí, která má dobrý nápad a chuť něco zlepšit ve svém okolí. Na každý projekt lze získat až 100 tisíc korun.

Andrea Studihradová, grantový program Dokážeme víc: "Zároveň vás naučíme realizovat dárcovské výzvy na portále Darujme.cz. Příspěvky, které se vám tam podaří získat, navíc Nadace České spořitelny zdvojnásobí, a to až do výše 20 tisíc korun"
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy