Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Třinečtí zdravotníci učí školáky první pomoci, proškolí více než 700 dětí

Celý MS kraj |

Hlavním cílem projektu „Neboj se pomoci!“ je podpora zdravotní osvěty žáků základních a středních škol v Moravskoslezském kraji v oblasti poskytování laické první pomoci. Vzdělávací a výzkumný institut AGEL ve spolupráci s Nemocnicí AGEL Třinec-Podlesí tento rok proškolí více než 700 dětí z 16 vzdělávacích institucí.

Osvětový projekt běží od začátku letošního roku. Zdravotníci z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí v etapách navštěvují různá školská zařízení v Moravskoslezském kraji.

Jitka Matlochová, garantka projektu a lékařka na oddělení ARO Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: "Naučit žáky základních a středních škol teoretickou a praktickou první pomoc je v dnešní době nesmírně důležité, každý člověk i ve školním věku by měl umět poskytnout základní první pomoc. Našim cílem je učit děti komplexnímu procesu poskytnutí první pomoci, nikoliv jen samotné kardiopulmonální resuscitaci. Chceme, aby děti po absolvování našeho kurzu byly schopny kardiopulmonální resuscitaci zasadit do celkového kontextu poskytování první péče a v případě nenadálé situace byly schopny adekvátně reagovat."

Cílovou skupinou projektu je mládež ve věku do 18 let. Žáci jsou do projektu zapojení formou teoretického představení problematiky laické první pomoci a následujícího praktického nácviku technik první pomoci. Každý zapojený žák musí formou praktické ukázky prokázat pochopení problematiky a reakce na modelovou situaci. 

Monika Kubalíková, zástupce řešitele projektu a manažerka kvality Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: "Pro tyto účely jsme pořídili nové a adekvátní simulační pomůcky, aby se žáci mohli interaktivně vzdělávat a lépe tak danou situaci pochopili. Na konci každého školení musí žáci své znalosti prokázat závěrečným testem. Očekávánou úspěšností byla hranice min. 90%, která se žákům daří plnit."

Žáci se během školení učí i improvizace, protože předměty a materiály potřebné pro první pomoc nejsou většinou k dispozici. První pomoc je bezprostřední, většinou laická pomoc poskytnutá zraněné nebo nemocné osobě, nenahrazuje lékařské ošetření, ale je předpokladem jeho úspěšnosti.

Monika Kubalíková, zástupce řešitele projektu a manažerka kvality Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: "Žákům také vštěpujeme, že když v prvních minutách postiženému člověku nepomůžete vy, tak už mu možná později nepomůže nikdo. Povinnost poskytnout základní první pomoc má každý, podle svých možností a schopností. Nikdo není ale povinen poskytovat první pomoc, jestliže by tím ohrožoval vlastní život. Velmi rychle to pochopili i žáci základní školy Dolní Domaslavice, kde jsme za dva dny proškolili 169 dětí, což je vlastně celá škola."

Projekt „Neboj se pomoci!“ má v Moravskoslezském kraji velmi dobré ohlasy. Po absolvování výuky ve školách byl zjištěn velký přínos u žáků, kteří jsou nadšeni stejně jako jejich učitelé. Žáky během školení nejvíce zajímá styl správné techniky první pomoci a získaná zkušenost, která jim umožní zbavit se obav při poskytnutí laické první pomoci. Projekt je spolufinancovaný z prostředků MZČR a v plánu je realizace i v roce 2022.

Nahlásit chybu


K tématu

Školáci z Frýdku-Místku soutěžili v poskytování první pomoci

22. května 2025 13:49 | Frýdek-Místek | Jiří Cileček

Ošetření krvácení, zlomenin, pomoc při bezvědomí, ale i resuscitace a další krizové situace. To byla řada modelových úkolů z oblasti první pomoci, které museli správně vyřešit žáci základních škol ve Frýdku-Místku zapojení do soutěže Mladý záchranář.

V Černém lese se uskutečnil první kurz první pomoci na trailu pod hlavičkou Black Forest Bikers

17. května 2025 17:05 | Karviná | Gabriela Stašová

I na trailech je potřeba umět poskytnout první pomoc. Své o tom vědí i lidé ze spolku Black Forest Bikers, kteří v karvinském Černém lese uspořádali kurz první pomoci na trailu a přizvali instruktory bikerů z blízkého okolí, ale i větší dálky.

V Černém lese se uskutečnil kurz první pomoci na trailu, který zorganizovali Black Forest Bikers

14. května 2025 16:00 | Karviná | Gabriela Stašová

I na trailech je potřeba umět poskytnout první pomoc. Své o tom vědí i lidé ze spolku Black Forest Bikers, kteří v karvinském Černém lese uspořádali kurz první pomoci na trailu a přizvali instruktory bikerů z blízkého okolí, ale i větší dálky.


82letého cyklistu bez přilby srazilo auto. Přejížděl silnici na červenou

Včera 14:07 | Ostrava-Centrum | Jiří Cileček

Vjel na přejezd pro cyklisty na červenou a srazilo ho auto. 82letého cyklistu převezli do nemocnice. Policie upozorňuje účastníky silničního provozu, aby byli obezřetní a zodpovědní. Sražený cyklista bohužel neměl ani helmu.

Paní Amálka Kyjovská oslavila v domově 100 let, seniorka si život užívá naplno

Včera 10:36 | Havířov | Bára Kelnerová

Výjimečné životní jubileum oslavila paní Amálka Kyjovská, rodačka z Havířova, která nyní žije v Horní Suché. Na oslavě všichni obdivovali její vitalitu a především smysl pro humor.

Podle posledních měření se ovzduší v Ostravě dlouhodobě zlepšuje

Včera 11:47 | Ostrava-město | Andrea Holeszová

Ostrava pokračuje v trendu posledních let a kvalitou ovzduší nijak nevybočuje ve srovnání s jinými velkými městy. V některých částech, jako je třeba Poruba, je dokonce lepší. Vyplývá to z analýzy Zdravotního ústavu se sídlem v Ostravě, který provádí kontinuální měření na pěti stanicích.

V lokalitě starého Ráje v Karviné pokračuje výměna vodovodů a dopravních omezení

Včera 12:36 | Karviná | Gabriela Stašová

Ve starém Ráji v Karviné stále probíhá výměna vodovodního potrubí, a to po jednotlivých ulicích. Aktuálně se s omezeními potýkají obyvatelé na ulici Slepá.

Domy s pečovatelskou službou v Ostravě-Jihu prochází rekonstrukcí

Včera 11:18 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

V Domech s pečovatelskou službou v Ostravě-Jihu se brzy vylepší podmínky pro personál i klienty. Stavební úpravy již probíhají v domově na ulici Odborářská a na ulici Horymírova se chystá rekonstrukce zázemí pro pečovatele.

Frýdek-Místek má už rok vyhlášku proti žebrání a bivakování

2. března 2026 11:11 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal

Frýdek-Místek chce zajistit bezpečnější a čistější veřejný prostor. Jako jeden z lídrů v dané problematice, kterým se chtějí inspirovat další města, má už rok nástroj – obecně závaznou vyhlášku proti žebrání a bivakování.

Rekonstrukce ulice Volenská v Šenově zvýší celkovou bezpečnost

2. března 2026 15:38 | Celý MS kraj | Gabriela Stašová

V Šenově se chystá velká rekonstrukce ulice Volenská, při níž bude rekosntruována komunikace o délce více než tři kilometry, včetně přilehlých chodníků. Stavba bude znamenat také dopravní komplikace.

Slezská Ostrava využije peníze i na sportovní halu. Celkem je přebytek 37 mil. kč

2. března 2026 14:46 | Ostrava-Slezská Ostrava | Tomáš Kořistka

Na začátku každého nového roku rozdělují zastupitelstva měst, obcí i obvodů peníze, která už nestihla zapracovat do rozpočtu pro daný rok. Slezská Ostrava má k dispozici přebytek 37 milionů, které budou využity například na stavbu nové sportovní haly v Koblově.

Zfalšoval pas z Antarktidy, na místo státního znaku dal tučňáka. Policie v MS kraji loni zkontrolovala přes 50 tisíc cizinců

Včera 9:10 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Za rok 2025 prošlo rukama policistů v moravskoslezském kraji 54 tisíc cizinců. Při kontrolách policisté nezjistili ani jeden případ nelegální migrace. Nejčastějším prohřeškem bylo falšování dokumentů.

Desítky družstev, stovky dětí a jedinečná atmosféra - halová soutěž mladých hasičů

2. března 2026 12:40 | Havířov | Bára Kelnerová

V hale Slavia v Havířově se o víkendu konal 34. ročník neoficiálního mistrovství Čech, Moravy, Slezska a Slovenska a zároveň 36. ročník halové pohárové soutěže mladých hasičů. O nejlepší výsledky v několika disciplínách bojovalo více než 550 dětí.

Umělecký kovář Martin Bundil vyrobil ceny pro nejlepší sportovce MS kraje

Včera 17:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal

MS kraj vyhlašuje každým rokem nejlepšího sportovce a uděluje Cenu hejtmana. Kdo se stane vítězem za rok 2025, budeme vědět už tento čtvrtek po slavnostním galavečeru v Karviné. Ale už teď se můžeme podívat, jaké ceny ti nejlepší sportovci dostanou.

Nový kruhový objezd v Šenově zvýšil bezpečnost v kritickém úseku plném nehod

Včera 14:40 | Celý MS kraj | Gabriela Stašová

Místo inkriminované křižovatky stojí nyní v Šenově provizorní kruhový objezd, který celkově zklidnil dopravu a zamezil dalším vážným nehodám.

Sousedé vytáhli muže z hořícího domu, bohužel bez známek života

2. března 2026 10:57 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Ze zatím neznámých důvodu začal hořet dům v obci Leskovec nad Moravicí. Uvnitř se nacházel 63letý muž, kterého vynesli ven jeho sousedé. Bohužel už mu nedokázali pomoct. Požár způsobil škodu za dva miliony korun.

Na Marsu nejsou ženy, alkohol a dobré jídlo, proto první pokus kolonizace Palkovickým nevyšel

2. března 2026 8:50 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Vlastní kosmickou raketou se starosta a místostarosta Palkovic vypravili na Mars, aby tam pokračovali v rozšiřování věhlasu obce, když doma už se dále rozvíjet nemohli. Vesmírnou scénkou pobavili účastníky sobotního obecního plesu.

Celkem jedenáct dětí se zranilo minulý týden při zimních sportech

2. března 2026 8:35 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Záchranáři minulý týden vyjížděli k téměř dvaceti zraněním při zimních sportech. Mezi ošetřenými byly i děti. Dvanáctiletý chlapec si poranil hrudník při jízdě na bobech. U 17leté lyžařky musel zasahovat vrtulník, po pádu ztratila vědomí.

21 evakuovaných při nočním požáru bytu na Opavsku, hořelo v kuchyni

28. února 2026 12:48 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Šest jednotek hasičů i policisté zasahovali v noci z pátku na sobotu u požáru bytu v Budišově nad Budišovkou. Nájemník z hořícího bytu zalarmoval sousedy a přivolal hasiče. V domě bylo 21 lidí, kteří se postupně dostali do bezpečí. S evakuací pomohli také policisté a 6 lidí zachránili hasiči pomocí dýchacích masek. Škoda je 400 tisíc korun a příčina požáru se zjišťuje.

Třinečtí zdravotníci učí školáky první pomoci, proškolí více než 700 dětí
Vydáno 7. prosince 2021 17:33, Celý MS kraj, Jiří Cileček
Hlavním cílem projektu „Neboj se pomoci!“ je podpora zdravotní osvěty žáků základních a středních škol v Moravskoslezském kraji v oblasti poskytování laické první pomoci. Vzdělávací a výzkumný institut AGEL ve spolupráci s Nemocnicí AGEL Třinec-Podlesí tento rok proškolí více než 700 dětí z 16 vzdělávacích institucí.

zdroj foto: Vzdělávací a výzkumný institut AGEL

Osvětový projekt běží od začátku letošního roku. Zdravotníci z Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí v etapách navštěvují různá školská zařízení v Moravskoslezském kraji.

Jitka Matlochová, garantka projektu a lékařka na oddělení ARO Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: "Naučit žáky základních a středních škol teoretickou a praktickou první pomoc je v dnešní době nesmírně důležité, každý člověk i ve školním věku by měl umět poskytnout základní první pomoc. Našim cílem je učit děti komplexnímu procesu poskytnutí první pomoci, nikoliv jen samotné kardiopulmonální resuscitaci. Chceme, aby děti po absolvování našeho kurzu byly schopny kardiopulmonální resuscitaci zasadit do celkového kontextu poskytování první péče a v případě nenadálé situace byly schopny adekvátně reagovat."

Cílovou skupinou projektu je mládež ve věku do 18 let. Žáci jsou do projektu zapojení formou teoretického představení problematiky laické první pomoci a následujícího praktického nácviku technik první pomoci. Každý zapojený žák musí formou praktické ukázky prokázat pochopení problematiky a reakce na modelovou situaci. 

Monika Kubalíková, zástupce řešitele projektu a manažerka kvality Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: "Pro tyto účely jsme pořídili nové a adekvátní simulační pomůcky, aby se žáci mohli interaktivně vzdělávat a lépe tak danou situaci pochopili. Na konci každého školení musí žáci své znalosti prokázat závěrečným testem. Očekávánou úspěšností byla hranice min. 90%, která se žákům daří plnit."

Žáci se během školení učí i improvizace, protože předměty a materiály potřebné pro první pomoc nejsou většinou k dispozici. První pomoc je bezprostřední, většinou laická pomoc poskytnutá zraněné nebo nemocné osobě, nenahrazuje lékařské ošetření, ale je předpokladem jeho úspěšnosti.

Monika Kubalíková, zástupce řešitele projektu a manažerka kvality Nemocnice AGEL Třinec-Podlesí: "Žákům také vštěpujeme, že když v prvních minutách postiženému člověku nepomůžete vy, tak už mu možná později nepomůže nikdo. Povinnost poskytnout základní první pomoc má každý, podle svých možností a schopností. Nikdo není ale povinen poskytovat první pomoc, jestliže by tím ohrožoval vlastní život. Velmi rychle to pochopili i žáci základní školy Dolní Domaslavice, kde jsme za dva dny proškolili 169 dětí, což je vlastně celá škola."

Projekt „Neboj se pomoci!“ má v Moravskoslezském kraji velmi dobré ohlasy. Po absolvování výuky ve školách byl zjištěn velký přínos u žáků, kteří jsou nadšeni stejně jako jejich učitelé. Žáky během školení nejvíce zajímá styl správné techniky první pomoci a získaná zkušenost, která jim umožní zbavit se obav při poskytnutí laické první pomoci. Projekt je spolufinancovaný z prostředků MZČR a v plánu je realizace i v roce 2022.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000028834/trinecti-zdravotnici-uci-skolaky-prvni-pomoci-proskoli-vice-nez-700-deti