Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Lidé v Moravskoslezském kraji přivítali rok 2022, Silvestr se obešel bez mimořádných událostí

Pět desítek požárů, často od zábavní pyrotechniky, zaznamenali hasiči v Moravskoslezském kraji během oslav příchodu nového roku. Podle složek IZS ale nebyla zaznamenána mimořádná nebo výjimečná událost. Zdravotničtí záchranáři i přesto ošetřili desítky osob.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Hasiči se setkávali s požáry kontejnerů na odpad, křoví a živých plotů i papírových krabic od použité pyrotechniky. Žádný z nich nezpůsobil větší škodu. Čtyři jednotky likvidovaly požár dřevníku v Lubojatech, na tísňovou linky byl ohlášen krátce po čtvrté hodině ranní. Vznikla při něm škoda za 25 tisíc korun, příčinou vzniku byla i v tomto případě zábavní pyrotechnika. U žádného ze zásahů neevidujeme zranění, počet událostí začal narůstat přibližně hodinu před půlnocí a opět klesat okolo druhé hodiny ráno."

Policisté podle své mluvčí Soni Štětínské na přelomu roku nezaznamenali mimořádnou nebo jakoukoliv výjimečnou událost. 

Soňa Štětínská, mluvčí PČR: "Do silvestrovské půlnoci nebyl žádný razantní nárůst přijatých oznámení na linku 158 nebo událostí, které by policisté řešili oproti řekněme běžnému dni. Jednalo se vskutku o mírné navýšení. S blížící se půlnocí však postupně přibývalo telefonátů směrem na naše operační středisko a stejně jako v jiných letech, počty řešených událostí opravdu razantně stouply od půlnoci. Policisté řeší přes rok denně v průměru více než 300 událostí, včera (31. 12.) jich bylo 334. Zato v prvních 6 hodinách nového roku jsme řešili zaokrouhleně 200 událostí. Připojím ještě informaci, že jsme nezaznamenali žádnou vážnou dopravní nehodu, kolize v dopravě bychom mohli spočítat na prstech jedné ruky."

Noc bez mimořádných událostí zaznamenala také ostravská městská policie. O silvestrovské noci bylo v ulicích moravskoslezské metropole o desítky strážníků více než běžně.

Jindřich Machů, mluvčí MP Ostrava: "V průběhu silvestrovského večera a noci ostravští strážníci vyjížděli více než k padesáti oznámením. Jednalo se o případy narušení veřejného pořádku, drobné výtržnosti či o výjezdy k odpalování zábavné pyrotechniky, k rušení nočního klidu a drobným neshodám v domácnostech. U většiny případů sehrál samozřejmě svou roli alkohol."

Naopak pro záchranáře přelom roku rozhodně klidný nebyl. 

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Během uplynulých čtyřiadvaceti hodin muselo být ošetřeno 109 zraněných, ve více než polovině případů po pádech. Více než desítka osob se zranila při pádech na ledu a sněhu, především v horských oblastech Beskyd, či Jeseníků. Dvaadvacet pacientů uvedlo, že bylo zraněno při napadení jinou osobou. Ve čtrnácti případech pak museli záchranáři ošetřovat intoxikované alkoholem, nebo jinou psychotropní látkou. Od samotné silvestrovské půlnoci do dnešního rána musely posádky ZZS vyjíždět ve sto šesti případech, což je o patnáct zásahů více oproti roku 2020. Během novoročních oslav zasahovali záchranáři v MS kraji pouze u dvou poranění vzniklých při odpalování zábavní pyrotechniky - v Ostravě a Opavě. Jednalo se o středně těžké zranění obličeje a horní končetiny. V nočních hodinách však byli záchranáři voláni k šestačtyřiceti poraněným osobám, což je více než dvojnásobek, než před rokem (2020: dvacet zraněných)." 

Asi polovina všech úrazů se stala pod vlivem alkoholu.

Nahlásit chybu


K tématu
ASF jobs s.r.o. - pracoviště
Nový Jičín
od 11 760 do 15 288 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o., Ostrava (Poděbradova)
Ostrava
od 12 975 Kč/měsíc

Detail