Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Létající pevnost B-52 přistála na mošnovském letišti. Gripeny z Čáslavi si procvičily součinnost

Možná jste v pondělí odpoledne zaznamenali na obloze burácející motory obřího bombardéru B-52, který měl mezipřistání na letišti v Mošnově. Šlo o cvičný let dvou těchto strojů a nácviku se účastnily i naše Gripeny z Čáslavi. Podle zástupců armády, ale cvičení nijak nesouvisí se současnou situací na Ukrajině.

Bombardér B-52 dosedl na plochu mošnovského letiště o půl čtvrté odpoledne a i přes úctyhodné rozměry zdejší přistávací dráhy použil k brždění i padák. Přistání bylo součástí cvičného letu dvou těchto bombardérů nad střední a východní Evropou, druhý letoun pokračoval dál po své trase mimo Českou republiku.

Ryan J. Loucks, pilot letounu B-52: "Testovací mise nám umožňuje vyzkoušet lety ve formaci s našimi partnery z NATO. Můžeme se zlepšovat a jsme tak lépe připraveni reagovat v různých situacích. Přílet bombardéru také symbolizuje naše závazky k aliančním partnerům a přátelům v České republice." 

Posádku bombardéru na letišti přivítal zástupce velitele základny taktického letectva v Čáslavi Pavel Pavlík. Naši letci podobné příležitosti k nácviku velmi vítají. 

Pavel Pavlík, zástupce velitele základny taktického letectva v Čáslavi: "Když máme možnost cvičit s různými prostředky z NATO, ať už je to tento nebo jiné letouny, tak toho využíváme." 

Zástupci armády zdůraznili, že cvičení bylo dlouhodobě plánováno a nesouvisí s aktuální situací na Ukrajině. V plánu prý není ani americká základna, o které se mluvilo v minulosti. 

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: "Není to pravda. My samozřejmě s armádou jednáme, ale vždy jednáme v rámci našeho konceptu rozvoje letiště připraveno a schváleno. Chceme posílit část nákladní dopravy." 

Bombardér strávil v Mošnově zhruba tři hodiny a po technické kontrole odletěl na předsunutou základnu do Velké Británie. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy