Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě měly mezipřistání dva strategické bombardéry B-52

Letiště Leoše Janáčka v Ostravě zažilo neobvyklou událost. V úterý odpoledne tam přistály dva americké strategické bombardéry B-52H Stratofortress. Přistání letounů v Mošnově je součástí letů k procvičení vzájemné spolupráce vzdušných sil členských států NATO nad Střední a Východní Evropou.

První letoun přiletěl po půl třetí odpoledne. Po 17. hodině následně odstartoval a vzápětí šel na přistání druhý, který už netrpělivě kroužil pár desítek minut kolem letiště.

Magdalena Dvořáková, mluvčí generálního štábu AČR: "Oba strategické bombardéry mají v Mošnově za cíl za stále běžících motorů (engine-running crew change) vyměnit své osádky za nový tým. Letouny jsou v Evropě umístěny na předsunuté základně Royal Air Force Base ve Fairfordu, Velké Británii. Jejich domovskou základnou je letecká základna Minot v Severní Dakotě. Letouny během cvičných letů s mezipřistáním v České republice na palubě nenesou aktivní zbraňové systémy."

Bombardér B-52 se v České republice krátce zastavil už v únoru 2022. I tehdy šlo o mezipřistání v rámci cvičného letu. V průběhu února se bombardér představil stejným způsobem také v Portugalsku, Španělsku, Dánsku, Německu a Polsku. A další členské a partnerské státy Aliance navštíví ještě v průběhu jara. Vloni bombardér pouze přelétal přes Českou republiku v červnu. Od roku 2018 proběhlo v Evropě více než 200 podobných letů.


Nahlásit chybu


K tématu
IPO PRIMO s. r. o. - Č. Těšín
Český Těšín
od 106 do 111 Kč/hod.

Detail

TOPLINGVA s.r.o., MSK
Ostrava
od 150 Kč/hod.

Detail

ASTRAFOOD a.s., Šenov u Karviné (Šachetní 1268, Kaštanová 688)
Šenov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail