Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji je alarmující nedostatek zubařů, z regionu odešla výzva ministru zdravotnictví

Celý MS kraj |

Nedostupnost zubařské péče v Moravskoslezském kraji už je neúnosná a proto se spojil ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec se známým zubařem Lubomírem Beranem a sepsali výzvu pro ministra zdravotnictví. Dokument popisuje problémy a nabízí i řešení.

V Moravskoslezském kraji nemá zubaře hrozivých téměř 100 tisíc obyvatel a situace se příchodem Ukrajinců ještě zhoršila. Řešení už tedy nelze déle odkládat a tak se ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec spojil s renomovaným zubařem Lubomírem Beranem a sepsali výzvu k zajištění stomatologické péče.

Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice: "K dnešku máme v našem regionu 4 ordinace v provozu, ale bohužel dalších 5 zubařů za tu dobu odešlo do penze a další se k tomu chystají. Aby se situaci podařilo razantně řešit, potřebujeme iniciovat i změny na centrální úrovni."
Lubomír Beran, stomatolog: "Zubařů je sice více, než před rokem 1989, ale kompletně se změnil systém a způsob práce. Péče vyžaduje více času, pryč jsou doby, kdy zubař ráno ošetřil akutní pacienty, třídu dětí a následně se věnoval pozvaným pacientům."

Příčin nedostatku stomatologů je podle autorů výzvy více. Zubaři ošetřují maximálně 10 pacientů denně, zatímco v minulosti i 25, mladí stomatologové pracují pouze ve velkých městech a také, že až 50 procent studentů na fakultách jsou Slováci, kteří se po dokončení školy vracejí domů. I řešení je několik. Tím asi nejrychlejším je okamžité zapojení ukrajinských zubařek. 

Lubomír Beran, stomatolog: "Hlavní řešení, které by pomohlo okamžitě, je další centrum pro zkoušení lékařů ze zahraničí." 

Nadějí je také Lékařská fakulta Ostravské univerzity, která usiluje o akreditaci pro obor zubní lékařství.

Rastislav Maďar,  děkan Lékařské fakulty OU: "Potřebujeme ještě vyřešit vědecko-akademické aspekty, ve smyslu najít dostatečně erudované vědce stomatology." 

Výzvu pro ministra podepsalo asi 100 představitelů měst a obcí MS kraje. Odeslána byla v úterý 17. května. 

Nahlásit chybu


K tématu

Nová zubní ambulance v Novém Jičíně přijala za 4 dny na 5 600 žádostí o registraci

9. října 2023 10:17 | Nový Jičín | Jiří Cileček

Další nově otevřená zubní ambulance si připsala obrovský zájem pacientů. Za první 4 dny hlásili z novojičínské nemocnice 5 592 žádostí o registraci. Tento počet několikanásobně překročil kapacitu zařízení. Vstupní prohlídky komplikuje i fakt, že řada nově registrovaných pacientů navštívila zubaře ve stavu, kdy jejich chrup již vyžaduje zvýšenou péči, a tak není možné provádět registrační prohlídky rychleji. Do ambulance proto nyní nemocnice ke zkušenému lékaři hledá posilu.

Ve Fakultní nemocnici Ostrava poprvé operovali roboticky plíce. Už po 4 dnech se pacientka cítí lépe

12. června 2023 13:36 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

V pátek zažila Fakultní nemocnice Ostrava významný milník. Tamní lékaři poprvé roboticky operovali plíce a jsou tak druhým zdravotnickým zařízením v zemi, kde se podobné zákroky dělají. Pacientka se už po čtyřech dnech cítí lépe.

Moravskoslezský kraj je průkopníkem v rozvoji telemedicíny

19. května 2023 17:21 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Do konce roku by v regionu mohlo začít fungovat pět telemedpointů, které zajistí vzdálený monitoring tělesných funkcí pacientů v odlehlých oblastech regionu. Moravskoslezský kraj systematicky a dlouhodobě podporuje rozvoj telemedicíny, aby lidé, kteří tu žijí, nemuseli daleko dojíždět za kvalitní zdravotní péčí.


111 vyloučených z MHD při noční razii v Ostravě, nejčastěji jeli bez lístku

Dnes 10:01 | Ostrava-město | Jiří Cileček

903 zkontrolovaných cestujících v celkem 35 spojích, a z toho 111 vyloučených pasažérů za nedodržování přepravních podmínek. To jsou výsledky kontrolní bezpečnostní akce asistentů přepravy Dopravního podniku Ostrava (DPO) a strážníků Městské policie Ostrava (MPO), která proběhla v noci z pátku na sobotu. Noční akce probíhala na tramvajových linkách v Ostravě-Jihu a tramvajových linkách v centru města.

V porubské ZŠ Dětská proběhla oblíbená interaktivní výstava Svět fantazie z kostek

Už pošesté se v Porubě uskutečnila výstava modelů ze stavebnice Lego nazvaná Svět fantazie z kostek. Probíhala v prostorách Základní školy Dětská a opět byl o ni velký zájem.

U Dolních Tošanovic začal za jízdy hořet autobus na zemní plyn

Včera 19:53 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V pátek dopoledne vyjely tři jednotky hasičů k požáru autobusu na zemní plyn na okraj Dolních Tošanovic na Frýdecko-Místecku. V autobuse jeli čtyři lidé, kteří ho stihli včas opustit. Po uhašení hasiči pomáhali při odtahu autobusu a uklidili komunikaci, která byla během zásahu neprůjezdná.

Policisté se v pátek zaměřili silniční piráty. V MS kraji se měřilo na desítkách silnic

Včera 10:46 | Celý MS kraj | Tomáš Kořistka

Policisté v pátek provedli v celé naší zemi monstrózní dopravní akci, zaměřenou na silniční piráty, kteří jezdí rychle. V Moravskoslezském kraji měřili například v Petřvaldu na Karvinsku, kde řidiči často překračují povolenou padesátku.

Ministerstvo schválilo záměr stavby Severního spoje. Ostrava o propojení Poruby a centra usiluje dlouho

Dobrá zpráva pro Ostravu přišla z ministerstva dopravy. Záměr výstavby tzv. Severního spoje, který propojí Porubu a centrum města je schválen. Investorem stavby je Moravskoslezský kraj.

Marica už nebude strašákem Poruby. Po letech trápení se mění na bytový dům

Marica. Ruina, která několik let strašila obyvatele porubského 5. obvodu, se konečně mění k lepšímu. Poté, co získala nového majitele, vzniká tady moderní bytový dům.

Sdílená kola už jezdí, první půlhodina je zdarma

Nový Jičín nabízí lidem nový způsob dopravy. Začal tu fungovat bikesharing, neboli sdílená kola. Současně tento projekt zavádí i Kopřivnice a lidé tak mohou mezi těmito dvěma městy na vypůjčených kolech přejíždět.

OKD může dál těžit uhlí, schválilo to ministerstvo životního prostředí

Včera 12:38 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Těžební společnost OKD získala od Ministerstva životního prostředí souhlasné závazné stanovisko v procesu posuzování vlivu hornické činnosti na životní prostředí. Takzvaná EIA platí pro období roku 2024 až do ukončení činnosti. Posuzovaná hornická činnost zahrnuje dobývání uhlí i technickou likvidaci Dolu ČSM, která bude následovat po ukončení těžby.

Bobr se stal hlavním hrdinou oslavy Dne Země

Na náměstí Republiky se v pátek konal Den Země, který se váže k ochraně životního prostředí. Žáci škol si užili bohatý program.

Nevyužívaná hřiště v Porubě nahradila zeleň. Proces proměn mapuje výstava na Hlavní třídě

Poruba proměnila 14 nevyužívaných betonových ploch v ostrovy plné zeleně. A to díky financí z Norských fondů. Veškeré proměny dokumentuje výstava ve středovém pásu Hlavní třídy pod kruhovým objezdem.

20 kubíků odpadu vysbírali krajští úředníci z okolí Heřmanického rybníka v Ostravě

Dnes 10:33 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

I letos se zaměstnanci Krajského úřadu Moravskoslezského kraje v Ostravě zapojili do akce Ukliďme Česko, která se koná u příležitosti Dne Země. Přes 30 lidí uklízelo kolem Heřmanického rybníka v Ostravě.

Únik radioaktivní látky na ostravském letišti byl námětem cvičení hasičů

Včera 18:49 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Při nakládání do auta došlo k poškození balíčku, který přepravoval radioaktivní materiál. To byl námět mimořádného cvičení hasičů v areálu letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Nejlepší dezert upekla na krajské soutěži žákyně střední školy v Českém Těšíně

Včera 17:18 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Už posedmé se konala soutěž pro budoucí cukráře MARLENKA CUP. Zúčastnili se jí žáci ze všech 7 krajem zřizovaných škol, které nabízejí obor Cukrář. Letos byla hlavní surovinou čokoláda a kakao, které nejvíce proslavil dort à la Sacher. Své dovednosti a kreativitu předvedlo celkem 14 budoucích cukrářů.

Policie hledá padesátiletého muže z Havířova, naposledy ho viděli před měsícem

Včera 15:22 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Kriminalisté vyhlásili pátrání po padesátiletém muži z Havířova. Naposledy ho viděli před měsícem v centru města a od té doby, jakoby se po něm slehla zem.

Summit v Abú Dhabí přinesl inspiraci pro energetiku v našem kraji

Delegace MS kraje přijala pozvání na World Future Energy Summit ve Spojených arabských emirátech. Světová obchodní událost pro budoucí energii a udržitelnost se konala v Abu Dhabi a přinesla spoustu inspirativních příkladů i pro náš region.

Podíl obnovitelných zdrojů v Německu prudce roste

18. dubna 2024 21:49 | Celý MS kraj | Tomáš Tikal | Energie a kraj

Před rokem, v polovině dubna 2023, skončil v Německu provoz tří posledních jaderných reaktorů. V jaderných elektrárnách Německo v té době vyrábělo již jen zhruba pět procent elektřiny.

V MS kraji je alarmující nedostatek zubařů, z regionu odešla výzva ministru zdravotnictví
Vydáno 17. května 2022 12:12, Celý MS kraj, Tomáš Kořistka
Nedostupnost zubařské péče v Moravskoslezském kraji už je neúnosná a proto se spojil ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec se známým zubařem Lubomírem Beranem a sepsali výzvu pro ministra zdravotnictví. Dokument popisuje problémy a nabízí i řešení.

V Moravskoslezském kraji nemá zubaře hrozivých téměř 100 tisíc obyvatel a situace se příchodem Ukrajinců ještě zhoršila. Řešení už tedy nelze déle odkládat a tak se ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec spojil s renomovaným zubařem Lubomírem Beranem a sepsali výzvu k zajištění stomatologické péče.

Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice: "K dnešku máme v našem regionu 4 ordinace v provozu, ale bohužel dalších 5 zubařů za tu dobu odešlo do penze a další se k tomu chystají. Aby se situaci podařilo razantně řešit, potřebujeme iniciovat i změny na centrální úrovni."
Lubomír Beran, stomatolog: "Zubařů je sice více, než před rokem 1989, ale kompletně se změnil systém a způsob práce. Péče vyžaduje více času, pryč jsou doby, kdy zubař ráno ošetřil akutní pacienty, třídu dětí a následně se věnoval pozvaným pacientům."

Příčin nedostatku stomatologů je podle autorů výzvy více. Zubaři ošetřují maximálně 10 pacientů denně, zatímco v minulosti i 25, mladí stomatologové pracují pouze ve velkých městech a také, že až 50 procent studentů na fakultách jsou Slováci, kteří se po dokončení školy vracejí domů. I řešení je několik. Tím asi nejrychlejším je okamžité zapojení ukrajinských zubařek. 

Lubomír Beran, stomatolog: "Hlavní řešení, které by pomohlo okamžitě, je další centrum pro zkoušení lékařů ze zahraničí." 

Nadějí je také Lékařská fakulta Ostravské univerzity, která usiluje o akreditaci pro obor zubní lékařství.

Rastislav Maďar,  děkan Lékařské fakulty OU: "Potřebujeme ještě vyřešit vědecko-akademické aspekty, ve smyslu najít dostatečně erudované vědce stomatology." 

Výzvu pro ministra podepsalo asi 100 představitelů měst a obcí MS kraje. Odeslána byla v úterý 17. května. 

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/moravskoslezsky-kraj/cely-ms-kraj/11000031429/v-ms-kraji-je-alarmujici-nedostatek-zubaru-z-regionu-odesla-vyzva-ministru-zdravotnictvi