Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V MS kraji je alarmující nedostatek zubařů, z regionu odešla výzva ministru zdravotnictví

Nedostupnost zubařské péče v Moravskoslezském kraji už je neúnosná a proto se spojil ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec se známým zubařem Lubomírem Beranem a sepsali výzvu pro ministra zdravotnictví. Dokument popisuje problémy a nabízí i řešení.

V Moravskoslezském kraji nemá zubaře hrozivých téměř 100 tisíc obyvatel a situace se příchodem Ukrajinců ještě zhoršila. Řešení už tedy nelze déle odkládat a tak se ředitel krnovské nemocnice Ladislav Václavec spojil s renomovaným zubařem Lubomírem Beranem a sepsali výzvu k zajištění stomatologické péče.

Ladislav Václavec, ředitel krnovské nemocnice: "K dnešku máme v našem regionu 4 ordinace v provozu, ale bohužel dalších 5 zubařů za tu dobu odešlo do penze a další se k tomu chystají. Aby se situaci podařilo razantně řešit, potřebujeme iniciovat i změny na centrální úrovni."
Lubomír Beran, stomatolog: "Zubařů je sice více, než před rokem 1989, ale kompletně se změnil systém a způsob práce. Péče vyžaduje více času, pryč jsou doby, kdy zubař ráno ošetřil akutní pacienty, třídu dětí a následně se věnoval pozvaným pacientům."

Příčin nedostatku stomatologů je podle autorů výzvy více. Zubaři ošetřují maximálně 10 pacientů denně, zatímco v minulosti i 25, mladí stomatologové pracují pouze ve velkých městech a také, že až 50 procent studentů na fakultách jsou Slováci, kteří se po dokončení školy vracejí domů. I řešení je několik. Tím asi nejrychlejším je okamžité zapojení ukrajinských zubařek. 

Lubomír Beran, stomatolog: "Hlavní řešení, které by pomohlo okamžitě, je další centrum pro zkoušení lékařů ze zahraničí." 

Nadějí je také Lékařská fakulta Ostravské univerzity, která usiluje o akreditaci pro obor zubní lékařství.

Rastislav Maďar,  děkan Lékařské fakulty OU: "Potřebujeme ještě vyřešit vědecko-akademické aspekty, ve smyslu najít dostatečně erudované vědce stomatology." 

Výzvu pro ministra podepsalo asi 100 představitelů měst a obcí MS kraje. Odeslána byla v úterý 17. května. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy