Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

U Jezerního dolu v Krajině břidlice vznikla naučná stezka. V budoucnu se v něm projedeme na lodičkách

V Národním geoparku Krajina břidlice slavnostně otevřeli novou naučnou stezku. Dostala název K Jezernímu dolu a najdete ji v blízkosti stejnojmenného zatopeného dolu v Čermné ve Slezsku, který byl v tento den oficiálně předán městu Budišov nad Budišovkou.

Národní park Krajina břidlice má další atraktivitu pro turisty. Naučnou stezku K Jezernímu dolu v Čermné ve Slezsku. Jejím cílem je přiblížit lidem, jak se chovat v dolech a jak je nebezpečné chodit do těch, které nejsou zpřístupněné.

Patrik Schramm (ODS), starosta Budišova nad Budišovkou: “Je to takový spíš poučný. Dozvíte se například, jaký je rozdíl mezi kahany a karbidkami. Je to udělané formou kola štěstí, takže si to postupně čtete. Když odpovíte správně na otázku, zatočíte si, tak jdete dopředu.”

Nova naučná stezka má celkem 32 zastavení, je dlouhá zhruba 300 metrů a formou komiksu ji namaloval místní malíř.

Do budoucna by se měl otevřít i Jezerní důl, kde se lidé budou moci projíždět na lodičkách.

Lumír Moučka, Spolek Jezerní důl: “Tady stojíme u jámy číslo 1. Zde bude stát budova taková menší z břidlice na povrchu a v té budově bude sklad lodí a jeřábová dráha. Budou se tady spouštět lodičky dolů do podzemí.”

Lodičky projedou slednou štolou do komory o velikosti zhruba 12 x 8 metrů.

Patrik Schramm (ODS), starosta Budišova nad Budišovkou: “Ještě se vystřílí jedna komora, aby vznikl takový okruh, protože není to tak veliké, aby s tím výkladem tady lidé strávili nějaký čas.”

Celé dno podzemí by mělo být nasvíceno. Pod vodou totiž leží řada zajímavých artefaktů z těžby jako například odvodňovací dřevěná korýtka, nebo totem z bývalé trampské činnosti.

Nahlásit chybu


K tématu
V-TRADE, s.r.o. - Bohumín
Bohumín
od 3 200 Kč/měsíc

Detail

SANITKA.ORG s.r.o. - Jablunkov
Jablunkov
od 21 000 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail