Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Simulované vyprošťování zraněných v Karviné prověřilo týmy hasičů

Šest týmů profesionálních a dobrovolných hasičů z celého Moravskoslezského kraje a tři týmy profesionálních hasičů z Polska se v Karviné zapojily do krajského kola ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel. Žádná ze soutěžících jednotek předem nevěděla, jaká konkrétní nehoda je v soutěži čeká.

Parkoviště u letního kina se stalo dějištěm letošního krajského kola soutěže profesionálních i dobrovolných hasičů z celého MSK a Polska. Za úkol měli v co nejlepším čase bezpečně vytáhnout zraněného figuranta z havarovaného vozu.

Petr Kůdela, mluvčí HZS MSK: "Když vyběhnou, běží jim patnáctiminutový limit, kdy by měli vyprostit zraněného z vozidla a předat zdravotnické službě."
Radim Kuchař, ředitel HZS MSK: "Obecně vyprošťování z havarovaných vozidel je druhá nejčastější činnost, kterou dělají profesionální i dobrovolní hasiči na cestách. Ten počet nehod je vysoký a srovnatelný s počtem požárů v ČR."

Kromě časů se počítaly body za zvolenou taktiku, techniku a zvládnutí první pomoci, komunikace se zraněnou osobou, pokud šlo například do cizince nebo v případě hasičů z Havířova, neslyšícího zraněného řidiče.

Adam Hrbáč, velitel družstva HZS Havířov: "Používali jsme speciální karty pro komunikaci s neslyšícími, instruovali jsme ho, co se děje kolem něj, aby se nebál."

Nejlépe se na soutěži vedl t tým Hasičského záchranného sboru Bruntál, který postupuje do celostátního finále a v kategorii dobrovolných jednotek hasičů zvítězil tým z Jablunkova.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy