Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Armáda vybuduje na letišti v Mošnově logistickou základnu za 2 miliardy

Na mošnovském letišti vznikne Logistické centrum Armády České republiky. Ministerstvo obrany se rozhodlo uzavřít s Moravskoslezským krajem Memorandum o spolupráci při přípravě území pro výstavbu. Nová vojenská základna by měla vyjít na dvě miliardy korun a se zahájením výstavby se počítá nejdříve v roce 2024. Práci tady najde několik stovek lidí a stát přislíbil peníze i na rekonstrukci současné přistávací dráhy.

Podpisem memoranda dojde k bezúplatnému převodu pozemků v těsné blízkosti ostravského letiště. Uskutečnit by se měl v průběhu června poté, co memorandu vysloví souhlas výkonné orgány kraje. Poté mohou začít přípravné a projektové práce.

Jana Černochová, ministryně obrany: "Děkuji za vstřícnost zástupcům kraje. Cením si i jejich zájem a úsilí o posílení přítomnosti příslušníků Armády ČR v regionu. Logistické centrum bude velkým přínosem jak pro kraj, tak především pro armádu, které podobná schopnost na tak strategickém místě chybí. Poděkovat bych chtěla také ministrovi financí Stanjurovi, bez jehož podpory by budování tohoto centra nemělo smysl."
Zbyněk Stanjura, ministr financí: "To není žádný nový nápad. Musíme připomenout, že ta jednání byla zahájena ještě za funkčního období minulé vlády. Já myslím, že pro náš kraj je to skvělá zpráva, protože se tam vrací armáda, která historicky měla své místo v Moravskoslezském kraji. Vzniknou tam stovky kvalifikovaných pracovních pozic."

Armádě projekt umožní vybudovat logistické centrum unikátní svým napojením na leteckou, železniční a silniční dopravní infrastrukturu na jednom místě. 

Radomír Radkovský, ředitel letiště Leoše Janáčka Ostrava: "Je to v severní části areálu. My jako letiště to potřebujeme k podpoře Dnů NATO a za druhé to máme jako odstavnou plochu pro letadla. "
Zbyněk Stanjura, ministr financí: "V této oblasti budou následovat další investice, které souvisí s obranyschopností naší země. Určitě budeme připravovat rekonstrukci přistávací dráhy, protože výhoda ostravského letiště je, že tam mohou přistávat i ta největší dopravní letadla."

Celý projekt se připravuje již delší dobu. Jednání o logistickém centru začala už v době, kdy byl ministrem obrany Lubomír Metnar. Impuls pro jeho vybudování vzešel od kraje, který má zájem o větší přítomnost Armády ČR v regionu, kde dosud sídlí pouze 53. pluk radioelektronického boje a průzkumu.

Zbyněk Stanjura, ministr financí: "Projekt má od samého začátku mou absolutní podporu. Mé ministerstvo na tom spolupracovalo od začátku s ministerstvem obrany, protože máme vyhrazeny peníze na tuto investici. Je to jasná zpráva našim občanům a našim spojencům, že myslíme vážně zvyšování výdajů na obranyschopnost a na obranu obyvatel."
Jakub Unucka, náměstek hejtmana MSK: "Pokud někde bude zemětřesení, pokud někde bude válka nebo něco dalšího, tak armáda, pokud bude mít logistický hub v Mošnově, bude moci rozhodnout jestli naloží konzervy, lehátka na vlak, auto nebo letadlo. To je myšlenka logistického hubu na Mošnově."

Půjde o základnu Armády ČR, která navíc nebude sloužit k bojovým účelům, ale pouze logistickým. Vybudování centra také přispěje k plnění závazků vůči NATO v oblasti podpory hostitelské země. Záměrem Armády ČR je pro potřeby centra využít část sil a prostředků praporu podpory nasaditelných sil v Rakovníku o velikosti roty, která čítá zhruba 300 vojáků. Část bude zajištěna náborem a vzniknou nová pracovní místa i pro civilní zaměstnance.

Nahlásit chybu


K tématu
HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail

Tomáš Lehnert - pracoviště Staříč
Staříč
od 45 000 Kč/měsíc

Detail

MTTA - stavební firma s.r.o. - pracoviště Hlučín
Hlučín
od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail