Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Bruntálský zámek patřil Víkendu otevřených zahrad. Největším skvostem je opravená Sala terrena

Romantické procházky, nádhernou zeleň i pískovcové sochy a také posezení s výhledy nabízí zámecký park v Bruntále. Perličkou na dortu je opravená Sala terrena. To vše i s bonusem si užili návštěvníci prvního ročníku Víkendu otevřených zahrad.

Komentované prohlídky zámeckého parku, který se pyšní krásně upravenými zahradami s rybníčkem nabídl první ročník akce Víkend otevřených zahrad na zámku Bruntál.

Igor Hornišer, historik a průvodce akcí: “Zahrady tvoří jeden areál, ale můžeme říct, že máme 3. Historicky by jsme je mohli pojmenovat jako místodržitelská zahrada, to je ta zahrada, kde je bašta. Potom lesmistrovská zahrada. To je zahrada, kde jsou takové ty terénní nerovnosti a které nám připomínají, že tady byl kdysi hradní příkop a potom je velká zahrada, která pojmenování nemá, ale která obkružuje celý zámek.”

V podloubí za mnou se v bývalé době nacházela oranžerie, kde se kdysi pěstovalo mimo jiné i exotické ovoce.

Igor Hornišer, historik a průvodce akcí: “Největší zajímavostí v zámeckých zahradách bruntálského zámku bude určitě Sala terrena, protože to je takový monument, který v poslední době, co je opravený, tak určitě zaujme návštěvníky a pro nás muzejníky je to taky prostor, ve kterém se skrývá naše lapidárium.”
Anketa: účastníci komentované prohlídky: “Bylo to velice poutavé, protože my si tu zahradu pamatujeme už z dřívějška a je to velice krásné, velice krásně upravené. Výklad perfektní.”
“Mě se líbila celá prohlídka, protože mě se zámek líbí, takže proto jsem se na to přišla podívat.”

Park se rozléhá na ploše 2,5 hektaru a jeho vznik je datován do 16. století. Nachází se zde zbytky bývalých městských hradeb, přízemní Sala terrena z roku 1894, bašta a několik pískovcových soch z přelomu 18. a 19. století.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy