Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Zima bude letos drahá, studené radiátory v bytech ale nehrozí, uhlí mají teplárny dostatek

Nadcházející zima bude drahá. Dražší je elektřina, plyn, uhlí i dřevo. Obavy však nemají jen domkaři, ale i lidé, kteří bydlí v bytech a jsou odkázáni na teplárny. Velcí dodavatelé tepla však ujišťují, že uhlí mají dostatek a lidé se studených radiátorů obávat nemusejí.

Dlouho připravovaný útlum těžby uhlí kvůli ekologii a také energetická krize vyvolaná válečným konfliktem na Ukrajině vzbudily oprávněné obavy, zda se podaří zajistit dostatek tepla pro domácnosti. Lidé bydlící v bytech v Bohumíně, Orlové, Karviné nebo Havířově se obávat nemusejí. Hlavní dodavatelé tepla mají dostatek uhlí na celou zimu.

Zygmunt Recman, vedoucí závodu Teplárny Karviná, Veolia: “Na závodě Karviná jako hlavní palivo využíváme uhlí a spoluspalujeme biomasu. Dodávky máme zasmluvněné na celou sezonu. Plyn je pro nás důležité palivo, protože ho používáme pro startování našich kotlů. Nicméně naším hlavním palivem je uhlí a to je stěžejní. Uhlí využíváme hlavně z OKD.”
Vladislav Sobol, mluvčí ČEZ: “My v tuto chvíli v Dětmarovicích i v létě vyrábíme elektřinu a samozřejmě jsme připraveni zajistit teplo a teplou vodu pro všechny naše zákazníky v Orlové či Bohumíně. Uhlí máme na skládkách dostatek.”

Dostatek uhlí má zajistit prodloužení těžby v Dole ČSM ve Stonavě.

Roman Sikora, předseda představenstva společnosti OKD: “Naší prioritou je zásobit místní výrobce energií a velké hutní firmy tak, aby se dokázali popasovat s nástrahami blížící se topné sezony a zimního období.”

O kolik bude nadcházející zima dražší ukáže až vyúčtování příští rok na jaře. Lidem v bytech však ve finále nezbude nic jiného, než se s vyšší cenou smířit. Jedinou obranou je své domácnosti zbytečně nepřetápět a teplem neplýtvat při otevřených oknech.

Nahlásit chybu


K tématu
PMB - ZOS s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 22 000 Kč/měsíc

Detail

VaKo stavební s.r.o. - Kopřivnice
Kopřivnice
od 33 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Pedagogicko-psychologická poradna, Karviná, příspěvková organizace - Doubrava a okr. Karviná
Doubrava
od 32 820 do 42 780 Kč/měsíc

Detail