Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Plastika Hutník a reliéf V dole. V Ostravě-Porubě restaurují další umělecká díla

Socha Hutníka na Alšově náměstí v Ostravě-Porubě prochází celkovou revitalizací. Po zhruba 60 letech, kdy byla vytvořena, se na ni podepsal zub času a objevují se na ní nejen zvětralá místa, ale i praskliny.

Ostrava-Poruba postupně restauruje umělecká díla v obvodu. Za posledních 5 let prošly obnovou 4 umělecké objekty. Mezi nimi například reliéf Antonína Širůčka na bytovém domě Oblouk.

Zuzana Moldříková, vedoucí odboru kultury a prezentace, MOb Ostrava-Poruba: “Nacházíme se u sochy Hutníka, na kterou jsme získali dotaci od MS kraje z programu památek a památkově chráněných nemovitostí v MS kraji pro rok 2022. Následuje oprava, kterou máme na Havlíčkově náměstí. Je to reliéf, který se nazývá V dole, na který nám finančně přispělo statutární město Ostrava.”

Socha Hutníka od autora Antonína Ivanského byla vytvořena v roce 1962 a je součástí městské památkové zóny.Pavel Hradilík, restaurátor, Sochaři v.o.s.: “Je zhotovená z hořického pískovce. Hořický pískovec byl pro sochaře velice oblíbený materiál, protože je poměrně měkký a dobře se opracovává, ale na druhou stranu je to nevýhoda toho materiálu, protože po 60 letech už na té soše nalézáme zvětralá místa." 

Restaurátoři musí v první řadě sochu očistit zejména od lišejníků a mechů, kterými je plastika prorostlá.

Pavel Hradilík, restaurátor, Sochaři v.o.s.: “Po tomto čištění jsme odstraňovali takové ty sazové depozity černé, které na tom kameni ulpívají."

Následně se bude socha zpevňovat. 

Pavel Hradilík, restaurátor, Sochaři v.o.s.: “Po 60 letech vykazuje plastikové poruchy. Pokud by se s tím nic nedělalo, tak by ty škody do budoucna byly větší.”
Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy