Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Kraj chce Horním Bludovicím zrušit územní plán pro nezákonnost, spor s investorem může být pro obec likvidační

Skutečně velké finanční problémy mohou postihnout obec Horní Bludovice na Karvinsku, která vede spor se soukromým havířovským investorem o výstavbu provozu k výrobě farmaceutických produktů. Podle opozice by obecní kasa právní bitvu nemusela zvládnout a Horní Bludovice by mohly doslova zkrachovat.

Ve sporu jde o to, že si lidé postavili domy vedle plochy, kde investor dlouhodobě plánuje stavbu výrobny obalů pro farmacii. Mezi domkaři je i starostka Horních Bludovic Petra Ficková. Za obecní peníze teď vede boj proti této stavbě, a to i tím, že zastupitelstvo účelově změnilo územní plán. Krajský úřad má starostku za podjatou a postup obce označil za nezákonný. Ve svém návrhu rozhodnutí chce územní plán zrušit.

Petra Ficková (Nezávislí - Horní Bludovice), starostka Horních Bludovic: “Jediné, co k tomu mohu říct, že toto je názor krajského úřadu, se kterým nejsme úplně ztotožnění, stejně jako jsme nebyli ztotožnění s názorem krajského úřadu v rámci stavební uzávěry a budeme se stejným způsobem nejspíše bránit.”

Obec při rozhodování o územním plánu nedbala varování najaté pořizovatelky a provedla v něm úpravy, aniž by je nechala opětovně veřejně projednat. To, že obec územní plán schválila účelově, potvrzuje i opozice.

Pavel Tvardek (ČSSD), člen zastupitelstva: “Samozřejmě je to potencionální problém zatím. Je třeba se trošku vrátit do minulosti, protože celý ten územní plán byl tvořen účelově k zamezení výstavby haly pro výrobu farmaceutických výrobků. Teď je na tahu druhá strana, jestli bude nějaká žaloba, jaká bude, do jaké výše se to posune. Samozřejmě, v extrémním případě to může pro obec existenční následky.”

Vinou vytýkaných pochybění se investorovi značně zvyšují šance na výhru sporu.

Eva Šillerová, prokuristka společnosti Vinamet CZ: “To je velmi složitá otázka, protože celý ten náš plán byl zmařen. Velmi těžce bychom ho nahrazovali. Takže opravdu tam máme ušlý zisk, máme tam zmařenou investici a teď budeme se jednat s našimi právníky a určitě budeme žádat o náhradu škody.”

Spor obce s investorem ještě zdaleka není u konce, ale odpovědnost za své rozhodování nesou zastupitelé i pokud by jejich funkční období v nadcházejících volbách skočilo.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy