Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Následky řádění větrné smrště stihli hasiči odstranit před deštěm. Škody jsou do milionů korun.

Jak už asi jistě víte, Hraběticemi na Novojičínsku se přehnala větrná smršť a napáchala obyvatelům značné škody. Na místo velmi rychle dorazili hasiči, kteří pomohli lidem především se zakrýváním poničených střech, protože hrozily deště.

Hned sedm jednotek hasičů vyjelo na pomoc obyvatelům Jeseníku nad Odrou části Hrabětice, kde větrná smršť způsobila doslova spoušť. Hrabětice jsou malou obcí s 20 domky a vítr řádil téměř všude. Poškozeny byly domky, stodoly a vichřice shodila i kříž z věže kapličky. 

Petr Kůdela, mluvčí HZS MS kraje: "Je malým zázrakem, že se tato událost s vysoko létajícími plechy, křesly či trampolínou obešla bez zranění. Na zahradě u jednoho z rodinných domků spadla i mohutná stoletá lípa.  Hasiči ji pořezali. Místy byla ztrouchnivělá, především u kořenů."

Po řádění vichřice šlo především o čas, protože neustále hrozily deště a lidem často chyběly kusy střech, což by v případě lijáku mohlo znamenat další škody. Na místo dorazili také odborníci na meteorologické jevy, aby zjistili, co se vlastně stalo. 

Matěj Grék, meteorolog: "Každopádně to bylo tornádo, máme k dispozici nové záběry z kamer z toho místa a je vidět i vír na poli. Takže to tornádo doopravdy bylo." 

Zajímavé je, že tato část Jeseníku nad Odrou je jediná, která nebyla zasažena vodou při bleskových povodních v roce 2009.

Tomáš Machýček, starosta Jeseníku nad Odrou: "Povodně byly ve všech místních částích kromě Hrabětic, tzn. v Jeseníku, Polouvsí, Blahutovicích. Hrabětice byly ušetřeny, bohužel je ale nyní stihl silný vítr." 

V neděli byly v obci přistavěny kontejnery na likvidaci odpadu, které lidé plnili především rozbitými taškami ze střech. V pondělí už žila obec běžným životem. Občané kontaktovali své pojišťovny a řešili škody. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy