Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Mariánskohorskou ulici Bendlova zdobí sochy čertů v životní velikosti. Vznikly z pokácených kaštanů

Ulice Bendlova v Ostravě-Mariánských Horách se proměnila v čertovu uličku. Sochy čertů nahradily přestárlé kaštany, které narušovaly statiku okolních domů, chodníky a hlavně ohrožovaly bezpečnost lidí, kteří jí procházeli. Musely tak být pokáceny.

Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: “Přišlo nám líto, že by ta ulici zůstala prázdná než dojde k její regeneraci, tak jsme přemýšleli jak ji zaplnit a napadlo nás, že kmeny po těch stromech, které tady rostly, zachováme že z nich necháme vyrobit sochy.”

Dřevěné sochy vznikaly na Mariánském náměstí v rámci sochařského sympozia, na které se sjelo 10 řezbářů ze všech koutů ČR.

Zdeněk Pavlíček, referent odboru školství, kultury a volnočasových aktivit: “Řezbáři měli zadání vytvořit takového našeho českého hezkého čerta, žádné krampusáky, žádné divočiny. Myslím si, že se to povedlo a že ty kaštany se jako čertovské sochy vrátily zpátky.do Bendlovy ulice. Třeba socha, která stojí za mnou je práce řezbáře, jehož dílo mariánskohorští občané znají, protože toho čerta vyřezával pan Herák, což je autor našeho obecního betlému.”

Anketa: obyvatelé Mariánských Hor: “Ty stromy byly staré, na občany padaly větve i kaštany. Někteří z nás měli i rozbitá auta. Takže je to úžasné, jsem nadšená, je to krásné. Věřím, že nám to vydrží a že si to budeme jako občané hlídat.”
“Někdo vidí čerta a někdo vidí něco jiného. Je to fakt perfektní.”
Patrik Hujdus (Nezávislí), starosta MOb Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky: “My jsme se rozhodli vyrobit sochy čertů, a to ne proto, že bychom tady chtěli udělat peklo, nebo že bychom nějak tíhli k čertům, ale Mariánské Hory se kdysi jmenovaly Čertova Lhota, takže jsme se vlastně vrátili symbolicky k tomu názvu.”

Sochy jsou ošetřeny tak, aby tady vydržely do celkové rekonstrukce ulice, která by měla proběhnout během 2, 3 let.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy